Najlepsze punkowe albumy wszech czasów

i

Autor: Screen z YouTube/Iggy Pop Official/The Ramones/KSUartpl/Green Day Te krążki to legendy gatunku

Najlepsze punk rockowe albumy wszech czasów. Te płyty to legendy gatunku

2023-05-09 14:34

Kalendarze świąt nietypowych donoszą, że dokładnie 15 września wypada Dzień Olewania Systemu. Jak już mówimy o olewaniu systemu, to trudno nie pomyśleć o muzyce punk rockowej i całej subkulturze punk. Z okazji tego wyjątkowego święta prezentujemy Wam nasze zestawienie najlepszych punk rockowych krążków wszech czasów!

Nic tak bardzo nie kojarzy się z olewaniem systemu jak punk. Subkultura ta narodziła się w Wielkiej Brytanii w połowie lat 70-tych, a jej nazwa prawdopodobnie wywodzi się z więziennego slangu i oznacza "śmieć", "coś zgniłego". Choć istnieje jej wiele odłamów, to do głównych elementów poglądów zalicza się nonkonformizm, czyli krytykę wszelkich zasad i norm społecznych, antyautorytaryzm, antykorporatyzm, antykonsupcjonizm, a więc zbiór cech, które można by ogólnie określić jako antyestablishmentowe. To właśnie punkowcy postawili na pełną wolność jednostki, otwarcie sprzeciwiając się jakimkolwiek instytucjom, które ograniczają niezależność człowieka. Choć subkultura punk początkowo określała się jako pozbawiona jakiejkolwiek ideologii, to z czasem przekształciła się w bardzo zróżnicowany ruch społeczno-polityczny i rozbiła się na wiele odłamów. Punk to oczywiście też moda, która ściśle powiązana była z poglądami punkowców - w swoim wczesnym wydaniu zajmowała się dostosowywaniem przedmiotów codziennego użytku do ich noszenia - stąd używanie takich dodatków jak agrafki, guma, kolce czy taśma PCV. Charakterystyczne elementy wyglądu punkowców to też oczywiście kolorowe, obcięte na irokeza włosy, skóra, obcisłe spodnie, proste t-shirty i duża ilość naszywek. 

ZOBACZ TAKŻE: Najdziwniejsze nazwy punkowych kapel. Absolutny TOP 20

Muzyka punk rockowa

Narodziny subkultury punk ściśle powiązane były z gatunkiem muzyki, znanym dziś pod nazwą 'punk rock'. Choć jego powstanie datuje się na lata 70-te, to zespoły grające muzykę, określaną jako 'proto-punk', istniały już w połowie lat 60-tych - wystarczy wymienić chociażby The Stooges czy Television. Muzykę tę wyróżniają ostre, agresywne melodie, krótkie i mocne piosenki, okrojona produkcja, treściwy wokal i teksty, wyrażające ideologiczne poglądy subkultury punk. Inspirowała się ona innymi gatunkami, takimi jak garażowy rock lat 60-tych, reggae, surf rock, czy rockabilly.

Sex Pistols – 5 ciekawostek o albumie "Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols" | Jak dziś rockuje?

Najlepsze punk rockowe albumy

Nie da się ukryć, że punk rock odcisnął bardzo duże piętno na historii muzyki w ogóle. Gatunek przeżywał swój prawdziwy renesans w latach 90-tych, kiedy to karierę robiły takie kapele jak Green Day, The Offspring czy Blink-182. Muzyka punk rockowa była też obecna na polskim rynku, a szczyty jej popularności przypadły na lata 80-te. Gatunek ten przyniósł wiele, kultowych dziś płyt. Sprawdź w naszej galerii najlepsze punk rockowe krążki wszech czasów!