Najlepsze blues-rockowe albumy wszechczasów

i

Autor: Screen z YouTube/The Rolling Stones/Janis Joplin/ Derek & The Dominos – topic/ZepolDzem/The White Stripes Te płyty mają klimat!

Najlepsze blues-rockowe albumy wszech czasów. Te płyty mają niesamowity klimat

2023-05-09 14:34

16 września przypada Dzień Bluesa, zainicjowany przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe. Jest ono obchodzone już od 2005 roku, a data nie jest przypadkowa - dokładnie 16 września 1925 roku urodził się B.B. King, nazywany Królem Bluesa. W latach 60-tych brzmienie to połączyło się z muzyką rockową, tworząc zupełnie nowy gatunek. Od lat ma on swoich zwolenników - jacy artyści nagrywają i nagrywali płyty blues-rockowe? Sprawdź naszą galerię!

Muzyka bluesowa narodziła się w latach 60. XIX wieku na południu Stanów Zjednoczonych i ściśle powiązana jest z kulturą społeczności afroamerykańskiej. Gatunek ten charakteryzuje się melancholijnymi tekstami, mocną linią basu i używaniem takich instrumentów jak harmonijka ustna, gitara, perkusja czy pianino/fortepian. Z czasem kompozycje legendarnych bluesowych muzyków zaczęły być coverowane przez początkujących muzyków rockowych, którzy nadawali im mocniejsze, bardziej agresywne brzmienie. W ten sposób właśnie doszło do narodzin zupełnie nowego gatunku, nazywanego dziś blues-rockiem. Okres jego największej świetności przypadł na lata 60-te XX wieku, z czasem zaś zaczął łączyć się z innymi klimatami, m.in. hard rockiem, cechy bluesa były jednak obecne w muzyce w kolejnych dekadach. Na początku lat 2000. na scenę wkroczyło nowe pokolenie artystów, którzy zaprezentowali innowacyjne podejście do blues-rocka, nie zabrakło także takich, którzy preferowali powrót do prawdziwych korzeni.

ZOBACZ TAKŻE: Magia, miecz i muzyka. 10 klipów heavy metalowych z lat 80-tych

Najlepsze blues-rockowe albumy

Blues rock od samego początku stanowi jedną z podstaw klasycznego rockowego brzmienia, nic więc dziwnego, że tak wielu artystów nagrywało lub nadal nagrywa płyty w tym klimacie. Jakie są najlepsze blues-rockowe albumy wszech czasów? Sprawdź naszą galerię!

Def Leppard - 5 ciekawostek o albumie "Hysteria" | Jak dziś rockuje?