Najlepsi wokaliści i wokalistki rockowe wszech czasów według magazynu Billboard! Top 10 zaskakuje?

i

Autor: Materiały prasowe - fot. fot. Peter Röshler/Materiały prasowe - fot. Katarina Benzova Najlepsi wokaliści i wokalistki rockowe wszech czasów według magazynu "Billboard"!

Najlepsi wokaliści i wokalistki rockowe wszech czasów według "Billboard"! Top 10 zaskakuje

2023-12-31 10:10

Kto nie lubi wszelkiego rodzaju podsumowań? Tych w przestrzeni medialnej powstaje cała masa i to przy najróżniejszych okazjach, jak premiery danych płyt, ważne rocznice, koniec danego roku, a bywa, że i bez okazji! Tak właśnie jest z zestawieniem stworzonym przez magazyn "Billboard", a które prezentuje najlepszych wokalistów i wokalistki rockowe w historii!

Zestawień najlepszych wokalistów i wokalistek rockowych, zarówno zbiorczych, jak i z podziałem na płcie, powstaje od lat cała masa. My sami także zdecydowaliśmy się wskazać te najlepsze męskie i żeńskie wokale, zarówno te rodzime jak i z zagranicy. Swój własny ranking zdecydował się właśnie stworzyć i przedstawić legendarny amerykański magazyn "Billboard", odpowiedzialny też za tamtejszą listę przebojów, uznawaną za jedną z najbardziej prestiżowych na świecie. Jak zaznaczają twórcy listy, obecne czasy nie są okresem wielkich zespołów, a grupy rockowe stanowią najczęściej wizję jednej osoby. Dlatego też dziennikarze postanowili nieco bardziej przyjrzeć się sylwetkom najsłynniejszych wokalistów i wokalistek rockowych w historii, patrząc szeroko, zarówno pod względem czasowym, jak i gatunkowym.

ZOBACZ TAKŻE: Najważniejsze polskie wokalistki rockowe

Najlepsi wokaliści rockowi wszech czasów - zagranica

Najlepsi wokaliści i wokalistki rockowi w historii według redakcji 'Billboardu" - zasady

Redakcja założyła sobie kilka ważnych warunków. Wiadomo, że zespoły miały w historii niekiedy kilku, niezwykle charyzmatycznych frontmanów (patrz: AC/DC), twórcy listy w takiej sytuacji umieszczali na niej tylko jednego. Dziennikarzom zależało także na spójności brzmieniowej danych zespołów, a także na to, aby ich członkowie grali na "żywych' instrumentach. Co ważne, w rankingu nie zobaczymy wielkich głosów, którzy nigdy nie byli członkami czy członkiniami formacji rockowych, ani takich, których sytuacja w tym zakresie nie jest taka oczywista. Dlatego też w zestawieniu na próżno szukać takich nazwisk, jak Bruce Springsteen, Prince czy Joan Jett. Twórcom chodziło tylko i wyłącznie o frontmanów i frontmanki.

Lista "Billboardu"!

Lista liczy sobie aż pięćdziesiąt miejsc, a na ostatniej pozycji otwiera ją Zack de la Rocha z Rage Against the Machine. W przedziale 49-11 znajdziemy takie nazwiska, jak Dave Grohl (48) Courtney Love (43), Serj Tankian (42), Paul McCartney (39), Iggy Pop (38), Chester Bennington (dość zaskakująca, 34. pozycja), Ozzy Osbourne (32), Steve Perry (30), Anthony Kiedis (28), Thom Yorke (26), Janis Joplin (25), Rob Halford (24), Eddie Vedder (22), Jim Morrison (21). Top 20 otwiera David Lee Roth, dalej uzupełniają Kathleen Hanna (19), Jack White (18), Chris Cornell (17), Steven Tyler (14), Hayley Williams (13) czy Robert Smith (11). 

Jeśli zaś chodzi o pierwszą dziesiątkę, to dla wielu okazała się ona dyskusyjna. Dziesiąte miejsce zajął Axl Rose, pozycja siódma zaś należy do Debbie Harry, zaskoczyć może umiejscowienie Davida Byrne'a na miejscu szóstym, czy Freddiego Mercury'ego na trzecim na rzecz zajmującego pierwszą pozycję Micka Jaggera! Razić będzie na pewno pominięcie chociażby Briana Johnsona. Pełna dziesiątka poniżej:

  1. Mick Jagger 
  2. Stevie Nicks
  3. Freddie Mercury 
  4. Robert Plant
  5. Kurt Cobain
  6. David Byrne
  7. Debbie Harry
  8. George Clinton
  9. Bono
  10. Axl Rose
Sonda
Co myślisz na temat listy "Billboardu"?