koncert - festiwal

i

Autor: Pixabay

Na jakie wydarzenia Polacy najchętniej kupowali bilety w 2023 roku?

2024-01-10 14:53

Co działo się w świecie eventów 2023 roku? Naprawdę sporo dobrego! Ile biletów na różne wydarzenia sprzedano w ubiegłym roku? Czy rośnie zainteresowanie eventami? Która kategoria odnotowała wzrost zainteresowania? Na które koncerty najchętniej kupowano bilety? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej!

Ostatni rok był kolejnym, który potwierdził że branża eventowa działa w kontrze do jednej z podstawowych zasad ekonomii mówiącej - gdy koszty życia rosną, wydatki na rozrywkę są zwykle ograniczane. Rosnące ceny całego doświadczenia spowodowały, co prawda, że Polacy dokładniej oglądają każdą złotówkę wydaną na rozrywkę, jednak imponujący wachlarz możliwości dostarczony fanom przez polskich promotorów spowodował większe zainteresowanie Polaków wydarzeniami live i wzrost wydatków na rozrywkę o 34% r/r - mówi Bartek Troński, wiceprezes eBilet.

Najbardziej wyczekiwane koncerty rockowe 2024 w Polsce

Trendujące w 2023

W porównaniu do ubiegłego roku publiczność jeszcze chętniej uczestniczy w wydarzeniach muzycznych i sportowych. W sporcie najwięcej biletów rozeszło się na galę XTB KSW Colosseum II, finał Drift Masters European Championship 2023 oraz turniej kwalifikacyjny polskich siatkarzy do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu FIVB Road To Paris Volleyball Qualifier 2023. Tymczasem najbardziej pożądanymi wydarzeniami muzycznymi były m.in. koncerty Taylor Swift, 5 Seconds Of Summer, Dawida Podsiadło, Agnieszki Chylińskiej czy Mroza oraz festiwale tj. Męskie Granie, Open’er, Audioriver czy Juwenalia Rzeszowskie.

W 2023 roku gorzej radziły sobie teatry i wydarzenia familijne, ale nowe formaty takie jak musical We Will Rock You czy show Akademia Pana Kleksa osiągnęły sprzedażowy sukces. Coraz większą popularność zdobywają także wydarzenia immersyjne. W TOP 3 najbardziej popularnych widowisk w 2023 roku znalazł się BEKSIŃSKI. LIVE, czyli spektakl multimedialny wykorzystujący AI do przetworzenia dzieł Beksińskiego.

Podczas, gdy największe wydarzenia sportowe i muzyczne sprzedają się lepiej niż kiedykolwiek (o ¼ wzrosła sprzedaż biletów z TOP 20 wydarzeń dostępnych na eBilet), niektóre podmioty mają problem z wyprzedaniem mniejszych obiektów. Bardziej przemyślane zakupy spowodowały też trudności w sezonie festiwalowym. W 2023 roku oferta eBilet, tak jak w popandemicznym kulminacyjnym sezonie 2022, liczyła ponad 70 wydarzeń z tej kategorii, ale w tym roku kupiono o 12% biletów mniej - mówi Agnieszka Banaś, Promoter Experience Manager w eBilet.

Najczęściej wyszukiwanymi artystami na eBilet w 2023 roku byli Dawid Podsiadło, Mrozu i Doda. Natomiast top odwiedzanymi stronami wydarzeń były te z koncertami w.w. Podsiadło i Taylor Swift |The Eras Tour|, a także Męskie Granie, Open’er Festival, Fame MMA czy Drift Masters.

To był rok stadionów

2023 rok eBilet zamknął z 13 wydarzeniami stadionowymi. Emocji dostarczyły nam m.in. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim i walka USYK vs. Dubois na Tarczyński Arena Wrocław oraz niezapomniane koncerty Depeche Mode, Imagine Dragons, P!NK i The Weeknd na PGE Narodowym.

Dla ostatniego obiektu ubiegły rok był niewątpliwie rekordowy. PGE Narodowy gościł 30 najbardziej spektakularnych i najciekawszych imprez całostadionowych w kraju, które zgromadziły na arenie ponad 1,3 miliona fanów. Koncert Dawida Podsiadło, współorganizowany przez operatora stadionu, obejrzało 80 tysięcy gości. Zawody Drift Masters European Championship zgromadziły na obiekcie blisko 55 tysięcy widzów i to właśnie za sprawą tego wydarzenia na PGE Narodowym pobito światowy rekord publiczności podczas driftingowych zmagań.

Rok festiwali?

Mimo, że 2023 okrzyknięto rokiem stadionów, 2024 może należeć do festiwali. Muzyczne stadionowe show nadal z nami zostaną - czeka nas siedem stadionowych koncertów Dawida Podsiadło w formule 360’, a po największej sprzedaży biletów w historii także trzy koncerty międzynarodowej gwiazdy i artystki dekady, Taylor Swift. Jednak, gdy europejskie trasy stadionowe ponownie ogłosili obecni niedawno w Polsce Coldplay, Metallica, Rammstein czy Ed Sheeran, line upy największych festiwali w Europie rosną w siłę. Tylko na samym Open’er Festival w Gdyni wystąpią Dua Lipa, Foo Fighters, Sam Smith i Doja Cat.

Co jeszcze przyniesie 2024? Czekajcie na nowe ogłoszenia!