Muzycy Kultu i Lao Che łączą siły z raperem. Zobaczcie, co z tego wyszło

i

Autor: YouTube

Muzycy Kultu i Lao Che łączą siły z raperem. Zobaczcie, co z tego wyszło

2023-03-06 10:42

Można powiedzieć, że tekst tej piosenki napisało życie. Przygoda z portalami randkowymi zainspirowała artystów do napisania utworu "Mam ponad metr 80". W jednej kompozycji spotkali się Wojtek Jabłoński (Kult, iWojtek, Kazik), Konrad Wantrych (Kult, ex-Believe, ex-Mr Gil), Michał "Dimon" Jastrzębski (Lao Che), DJ Creon oraz Dominik Kearney (ex-ZDS, obecnie solo). Z takiej mieszanki musiało powstać coś ciekawego.

Zarówno rapowanie jak i rock najlepiej działają gdy napędza je szczerość. Gdy hip-hop przeniósł się z blokowisk do ekskluzywnych apartamentowców i zamiast tramwajem zaczął jeździć limuzynami, stracił swój polot. Z rockiem jest tak samo: gdy przestaje być głosem zwykłych ludzi, a epatuje gwiazdorstwem i kasą, przestaje być wiarygodny, robi się pusty jak wydmuszka. Dlatego zainteresował nas kawałek o doświadczeniach „zwykłego człowieka”.

Pomysł piosenki miał zrodzić się w głowie Wojtka Jabłońskiego, po tym jak spędził pewien czas na znanej aplikacji randkowej. Razem z Dominikiem napisali tekst, w którym odmalowują perspektywę faceta, który trafia na cyfrowe rykowisko i czeka go brutalne zderzenie z rzeczywistością.

- Wojtek Jabłoński który po wizycie na jednym z portali zauważył że głównym warunkiem ogłaszających się tam dziewczyn jest wzrost faceta powyżej 1,80 m – opowiedział nam Dominik - Ja zresztą sam kiedyś widziałem na takich portalach ten warunek, dziewczyny z reguły wolą wyższych facetów.

Cóż, rzeczywistość cyfrowej ars amandi jest wyjątkowo brutalna, tak dla chłopaków jak i dziewczyn (o ich doświadczeniach z rzeszami napalonych gości można pisać całe albumy). Siłą rzeczy nowoczesne aplikacje pierwsze nasze wybory motywują wyglądem zewnętrznym, bo w opisie można wrzucić cokolwiek, a i tak do pierwszego spotkania niewielkie są szanse na weryfikację. Wszystko zaczyna się od warunków fizycznych, a w tych kwestiach internet jeszcze przed popularnością aplikacji randkowych ujawnił wyjątkowo wysokie wymagania ludzi co do innych (często idące w parze z niewielkimi wobec samych siebie, ale to temat na inną rozmowę). Panowie chcą samych modelek (ale nie wyższych od nich), panie chcą wysokich (bo z niskim to przecież wstyd na szpilkach się pokazać). Homo homini Tinder.  

Wchodzenie na tak zwane „drugie okrążenie” (lub kolejne) w kwestii związków u obu płci niestety jest bardzo trudne, a powierzchowność relacji, które oferują nam media społecznościowe nie pomaga. Jednak oprócz oczywistej refleksji zachęcamy do potraktowania piosenki z dystansem, bo i jej autorom go nie brakuje. Posłuchajcie sami!

Nie jest to pierwsza współpraca muzyków i choć na razie nie ma zapowiedzi wspólnej trasy lub albumu, nic nie jest wykluczone. A jeśli spodobało Wam się takie połączenie stylistyk spróbujcie napisanej już zupełnie na poważnie piosenki o patriotyzmie, którą Wojtek z Dominikiem opublikowali w październiku 2021.

ESKA ROCK mówi o miłości. Dobrze Rockuje #7