Monty Norman nie żyje. Twórca legendarnego motywu z filmów o Bondzie miał 94 lata

i

Autor: Screen z YouTube/Open TV Zmarł uznany kompozytor filmowy

Monty Norman nie żyje. Twórca legendarnego motywu muzycznego z filmów o Bondzie miał 94 lata

2022-07-12 9:56

Przykra wiadomość dotarła do nas z samego rana. W wieku 94 lat zmarł uznany kompozytor filmowy - Monty Norman. To właśnie on stworzył legendarny motyw z serii filmów o Jamesie Bondzie.Na stronie internetowej muzyka pojawiło się oświadczenie informujące, że przyczyną jego śmierci była krótka choroba.

Monty Norman był angielskim muzykiem, wokalistą i kompozytorem filmowym. Artysta urodził się w 1928 roku jako Monty Noserovitch w żydowskiej rodzinie. Ze względu na pochodzenie, w czasie II Wojny Światowej jako młody chłopiec został ewakuowany z Londynu, jednak powrócił do miasta, a jako dorosły odbył służbę państwową w Królewskich Siłach Lotniczych - to wtedy zainteresował się muzyką. Już w latach ‘50 Monty rozpoczął karierę wokalną, którą jednak porzucił na rzecz komponowania.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Kariera kompozytorska Monty’ego Normana

Pod koniec lat ‘50 artysta na poważnie zajął się komponowaniem, zaliczając w to zarówno utwory dla znanych wokalistów, jak Cliff Richard, jak i muzykę do musicali. To właśnie on jest współtwórcą muzyki i tekstów do Expresso Bongo, nazywanego często pierwszym rock and rollowym musicalem w historii. Praca w tej dziedzinie zapewniła twórcy liczne nominacje do nagrody Tony.

Z czasem Norman zaczął komponować także muzykę do filmów. W 1960 roku stworzył muzykę do produkcji The Two Faces of Dr. Jekyll, a już dwa lata później skomponował motyw muzyczny, dobrze znany z serii filmów o Jamesie Bondzie, który był wtedy częścią ścieżki dźwiękowej do filmu Doktor No. Kilka lat później temat ten został przearanżowany przez Johna Barry’ego, któremu błędnie przypisuje się autorstwo. Norman wielokrotnie sądził się w tej sprawie i za każdym razem udawało mu się wygrać sprawę.

Uznany kompozytor nie żyje

11 lipca, w godzinach wieczornych, na oficjalnej stronie artysty pojawiło się oświadczenie informujące o jego śmierci. Wynika z niego, że Monty Norman zmarł w wieku 94 lat po krótkiej chorobie.

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat '60?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywała się siostra zamordowanej w Motelu Bates Marion, jak się okazuje, główna bohaterka “Psychozy” (1960)?