Metallica ofiarą kultury anulowania? Zastanawiający filmik trafił na Tik Toka

i

Autor: SEBASTIEN SALOM-GOMIS/AFP/East News Metallica zostanie anulowana?

Metallica ofiarą kultury anulowania? Zastanawiający filmik trafił na Tik Toka

2022-08-10 12:49

Metallica przeżywa obecnie prawdziwy renesans popularności. Dzięki serialowi “Stranger Things”, numer “Master of Puppets”, 36 lat po premierze, trafił na światowe listy przebojów, a zespół zyskał zupełnie nowych, młodych fanów. Na Tik Toku jednak coraz większą popularność zyskuje filmik, który stawia grupę w niekorzystnym świetle i wprost namawia do jej anulowania.

1 lipca był ważnym dniem dla Metalliki - to wtedy właśnie na Netflixie zadebiutował finał drugiej części czwartego sezonu popularnego serialu Stranger Things. W ostatnim odcinku pojawiła się kluczowa dla fabuły scena, w której usłyszeć mogliśmy klasyczny numer formacji - Master of Puppets. Popularność grupy wzrosła z dnia na dzień, kawałek, 36 lat po premierze, zadebiutował na najważniejszych światowych listach przebojów, bił rekordy popularności na platformach streamingowych, a do tego Metallica zyskała nowych fanów, którzy, nawet jeśli wcześniej kojarzyli zespół, to dzięki serialowi postanowili zainteresować się jego twórczością nieco bardziej. To właśnie wzrost popularności spowodował, że zespół został wzięty pod lupę przez jedną z Tik Tokierek, która niemal wprost namawia do jej anulowania.

Co tam w środku gra - Metallica

Czy jest “kultura anulowania”?

Kultura anulowania to zjawisko, nawołujące do bojkotu danej osoby, projektu czy zespołu, najczęściej jednostki znanej opinii publicznej, w wyniku uznania, iż zrobiła lub powiedziała ona coś, co powszechnie uznawane jest za niedopuszczalne, obraźliwe. Choć tzw. cancel culture ma swoje dobre strony - zjawisko to pomogło uwidocznić zjawiska patologiczne, jak przemoc, dyskryminację płciową czy rasową, to coraz więcej osób dostrzega jego szkodliwość. Kultura anulowania często działa zbyt pochopnie, może oceniać wyrwane z kontekstu działania, nie daje również możliwości na wytłumaczenie i ewentualną poprawę zachowania w przyszłości. Coraz częściej mówi się, że zjawisko to jest niezwykle przemocowe i w żaden sposób nie służy zwalczaniu szkodliwych ruchów i zjawisk.

Metallica ofiarą kultury anulowania?

Serena Trueblood to popularna TikTokierka, prowadząca na swoim profilu serię pt. “Is Your Fav Problematic”, w której omawia różnych artystów i zwraca uwagę na kontrowersje z nimi związane. Swój 65 odcinek poświęciła ona właśnie Metallice, próbując wskazać na różnego rodzaju szkodliwe zachowania członków zespołu. 

Trueblood wymieniła chociażby Jamesa Newsteda, który na jednym z koncertów maszerował po scenie z ręką, uniesioną w salucie rzymskim. Wskazała też, że muzycy naśmiewali się z samobójczych śmierci Kurta Cobaina i Layne'a Staley'a z Alice in Chains. Tik Tokierka mocno skrytykowała też Jamesa Hetfielda - chodzi m.in. o żelazny krzyż, znajdujący się na jego gitarze, kobieta zarzuciła też wokaliście rasizm, mówiąc, iż Axl Rose potwierdził, że James nie chciał dzielić sceny z Ice-T i jego zespołem Body Count. Cały filmik możesz obejrzeć poniżej.

Czy Metallikę uda się anulować?

Wydaje się jednak, że potencjalne anulowanie Metalliki nie będzie takie łatwe. Członkowie zespołu wielokrotnie wspominali o swoich szkodliwych zachowaniach z przeszłości wprost i otwarcie je krytykując. Choć muzycy nie odnieśli się do tej pory do wspomnianego filmiku, to można założyć, że jeśli zdecydowaliby się to zrobić, na pewno byliby w stanie merytorycznie skomentować wszystkie wątki. Warto jednak zauważyć, że Serena Trueblood wzięła do tej pory na warsztat wielu innych artystów, w tym bardzo dziś popularnych jak Harry Styles, Ariana Grande, Sam Smith czy Lady Gaga i wielu innych przedstawicieli środowiska rockowego, jak Red Hot Chili Peppers, Radiohead czy YUNGBLUD, nikt z nich jednak nie został anulowany z powodu pojedynczego filmiku, zamieszczonego na Tik Toku.

Sonda
Czy Metallicę uda się anulować?