Martini Police

i

Autor: Materiały prasowe

muzyczne nowości

Martini Police debiutują w barwach 33 Records. Singiel "Park Ciemnego Nieba" jest już dostępny!

2024-04-18 14:24

Martini Police, czyli zespół-zwycięzca organizowanego w Poznaniu 33 Showcase, prezentuje swój pierwszy singiel wydany we współpracy z wytwórnią 33 Records, zapowiadając tym samym debiutancki album.

Singiel Park Ciemnego Nieba to opowieść o odłączeniu się od rozpędzonego świata, który nie daje wytchnienia. Pod jego wpływem społeczeństwo przyszłości zmienia się, przekształca i przybiera nową formę, która zdaje się być mniej ludzka, niż byśmy tego chcieli. Środowiska coraz bardziej nowoczesnych wielkich miast okazują się nie być rajem, lecz pułapką, z której niektórzy próbują się wydostać. Iskrą, która zapoczątkowała pomysł na utwór, był przeczytany opis Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, rozpoczynający się od tego akapitu:

"Od połowy XX wieku, dzięki lampom wyładowczym, możemy niemalże zmieniać noc w dzień, a miasta stały się wyspami światła, które łatwo z orbity dostrzec na nocnej części Ziemi. Można powiedzieć, że człowiek pokonał ciemność, która zawsze wzbudzała w nim lęk. Wydawałoby się, że to dobrze, ale... właśnie zaczynamy rozumieć, że ciemność jest potrzebna przyrodzie i nam".

10 nowych artystów, którzy udowadniają, że rock żyje i ma się świetnie

O utworze

Taki park skłania do zadawania sobie pytań o uboczne skutki technologii, której nawet już nie zauważamy, ponieważ stała się elementem naszej codzienności, jak oddychanie czy sen. Dodatkowym bodźcem, który uzupełnił całość obrazu, był film Blade Runner Ridleya Scotta z 1982 roku, a konkretnie genialnie zaimprowizowany przez Rutgera Hauera monolog z ostatniej sceny, aktora wcielającego się w rolę androida Roya Batty'ego. Człowiek-maszyna stojący w obliczu własnej śmierci wydaje się być bardziej ludzki niż społeczeństwo, które go stworzyło.

Warstwa muzyczna utworu to nawiązanie do vintage’owego brzmienia lat 60. i 70., z wykorzystaniem analogowego sposobu nagrywania oraz żywych, organicznych instrumentów. Zespół zaprezentuje Park Ciemnego Nieba na żywo podczas koncertu na poznańskim NEXT FEST Music Showcase & Conference.

O zespole

Martini Police to łódzki projekt muzyczny, który czerpie pełnymi garściami z kultury lat 60. i 70., z ich estetyki i klimatu. Zespół za pomocą swojej twórczości opowiada autorską fikcyjną historię utrzymaną w koncepcji fantastyki naukowej. Opowieść rozpoczyna się w 2061 roku w równoległej rzeczywistości. Jest to relacja z życia zespołu Martini Police, który koncertuje na pokładach ekskluzywnych gwiezdnych liniowców przemierzających bezmiar kosmosu, urozmaicając podróż znudzonym codziennością pasażerom.

Sprawdź najlepsze utwory Prince'a: