Lech Janerka rozpoczyna nowy rozdział w karierze! Pierwszy od 18 lat album legendy ukaże się jeszcze w tym roku!

i

Autor: AKPA Lech Janerka wraca po 18 latach!

Lech Janerka powrócił po 18 latach! Nowy album legendy jest już dostępny!

2023-11-17 0:05

Lech Janerka to prawdziwa legenda polskiej muzyki, szczególnie ceniony za swoje umiejętności kompozytorskie i teksty. Ostatni album artysty ukazał się prawie dwadzieścia lat temu, w 2005 roku - najwyższy więc czas na wielki powrót! Janerka rozpoczął nowy rozdział w karierze, a jego punktem centralnym jest nowe wydawnictwo!

Lech Janerka pojawił się na polskiej scenie muzycznej pod koniec lat 70. To wtedy, wraz ze swoją żoną - uznaną wiolonczelistką i autorką tekstów, Bożeną Janerką, zaczął on występować na festiwalach piosenki studenckiej. Przełomowy dla artysty okazał się być rok 1979, kiedy to powołał on do życia legendarny dziś zespół Klaus Mitffoch, z którym nagrał jeden album. Płyta, zatytułowana po prostu eponimem, ukazała się w 1984 roku i uznawana jest za jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka, umiejętnie łącząca brzmienie punk rockowe z dużo bardziej ambitnymi warstwami melodycznymi i angażującymi tekstami, autorstwa małżeństwa Janerka. Artysta opuścił grupę w 1986 roku i rozpoczął karierę solową, w ramach której nagrał do tej pory siedem albumów, w tym Historię podwodną czy nagrodzony Fryderykami Fiu fiu… Ostatni, na chwilę obecną, projekt artysty to wydane 18 lat temu wydawnictwo Plagiaty, z którego pochodzi kultowy utwór Rower, a nad którym to Janerka połączył siły z Bartoszem Dziedzicem, dziś znanym ze współpracy, chociażby z Dawidem Podsiadło, Brodką czy Darią Zawiałow.

Muzyka rockowa lat 80-tych - Polska. Albumy, które zmieniły historię

Wielki powrót Lecha Janerki

Choć artysta od lat zapowiadał swój powrót z nowym wydawnictwem, fani nie mogli doczekać się pełnoprawnego projektu, którego zapowiedziami zdawały się być pojedyncze utwory: Wanna na Wawelu i Zabawawa. Muzyk jeszcze całkiem niedawno zapewniał, że trwające prawie 12 lat prace nad nowym albumem dobiegły końca, zostanie on przekazany do wytwórni, która podejmie wobec niego dalsze decyzje. Nie było jednak wiadomo, o jakiej instytucji mowa - do czasu!

W czwartek 5 października w social mediach wytwórni Mystic Production, pojawiło się zdjęcie, przedstawiające Janerkę, podpisującego dokumenty. Z opisu wynikało, że legenda polskiej sceny nawiązała współpracę z wytwórnią i to właśnie jej nakładem światło dzienne ujrzy jego najnowszy, pierwszy od 18 lat album z premierowym materiałem! Wydawnictwo zostało zatytułowane Gipsowy Odlew Falsyfikatu ukazało się na rynku w piątek 17 listopada! Projekt zapowiedział jako singiel utwór Dupa jak sofa - jeden z dziesięciu, które trafiły na płytę