Jak dobrze pamiętasz teksty piosenek Kultu? QUIZ dla fanów najlepszego polskiego rocka!

i

Autor: AKPA Quiz o muzyce zespołu Kult

quizy

Kultowe numery Kultu - pamiętasz te słynne teksty? Quiz dla fanów klasyki polskiego rocka

Kult to niezmiennie od lat jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych. Korzenie grupy to oczywiście punk rock. Kazik Staszewski wraz ekipą wciąż są aktywni na rynku muzycznym i wyprzedają niemalże każdy koncert. W 2021 roku ukazał się szesnasty album studyjny zespołu, zatytułowany “Ostatnia płyta”, na którym znalazły się kolejne świetne piosenki i zapadające w pamięć teksty. Warstwa liryczna to od zawsze bardzo ważna część twórczości Kultu - czy dobrze znasz słowa piosenek zespołu? Sprawdź się w naszym quizie!

Zespół Kult powstał w 1982 roku i wtedy właśnie, dokładnie 7 lipca w warszawskim klubie “Remont”, zagrał swój pierwszy koncert. Początkowo w jego skład wchodzili Kazik Staszewski, Piotr Wieteska, Tadeusz Bagan i Dariusz Gierszewski. Swój pierwszy album grupa zaczęła nagrywać dopiero w 1986 roku, a wydała go rok później. Płyta zatytułowana po prostu Kult, choć przeszła przez aparat cenzury, to została bardzo dobrze przyjęta przyjęta przez odbiorców. W kolejnych latach Kult przechodził liczne zmiany w składzie, wydawał kolejne wydawnictwa, z których pochodzące utwory dziś uznawane są za legendarne - wystarczy wymienić chociażby takie jak Krew Boga, Totalna militaryzacja, 45-89, Arahja, Do Ani, Ręce do góry, Dziewczyna bez zęba na przedzie, Komu bije dzwon, Polka, Hej, czy nie wiecie, Celina czy Wódka.

Najważniejsze utwory Kultu i Kazika Staszewskiego / Eska Rock

Jak ważne są teksty piosenek?

Od samego początku funkcjonowania, Kult wyróżniał się przesłaniem, jaki płynął z ich piosenek. Teksty utworów, w większości autorstwa lidera, czyli Kazika Staszewskiego, od zawsze wywołują różne reakcje - od uznania, szacunku i pasji, przez zdziwienie, złość, niedowierzanie i odrzucenie. Nie będzie jednak przesadą stwierdzenie, że to właśnie warstwa liryczna piosenek, w połączeniu z charakterystycznym brzmieniem, czerpiącym z rocka alternatywnego, punku, psychodelii i jazzu, stanowi najbardziej rozpoznawalny akcent grupy.

ZOBACZ TAKŻE: 5 piosenek Kazika sprzed lat, które dziś brzmią równie aktualnie

Czy znasz teksty kultowych kompozycji Kultu? Rozwiąż quiz

Jak u Ciebie ze znajomością tekstów piosenek zespołu?

Sprawdź się w naszym quizie! Uwaga - nie jest łatwo!

Jak dobrze znasz teksty piosenek Kultu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jaką markę samochodu ma dziewczyna z piosenki “Baranek”?
Listen on Spreaker.