Michael Jackson

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Dick Zimmerman

Katalog Michaela Jacksona sprzedany! Twórczość artysty została wyceniona wyżej, niż Queen!

2024-02-12 12:01

Michael Jackson nie bez powodu nazywany jest "Królem popu". Twórczość nieżyjącego już artysty na zawsze odmieniła oblicze muzyki, niezależnie od gatunków i wciąż pozostaje na topie. Najlepszym tego dowodem jest kwota, którą zapłacono za prawa do katalogu Michaela Jacksona - mowa o najwyższej w historii tego typu transakcji sumie!

Michael Jackson do dziś cieszy się statusem jednego z największych i najważniejszych w historii artystów solowych. Karierę rozpoczął już jako 6-letnie dziecko w prowadzonym przez swojego ojca zespole The Jackson 5, w 1979 roku natomiast światło dzienne ujrzał album, zatytułowany Off the Wall,  którym Jackson na dobre rozpoczął karierę solową, choć była to już jego piąta w kolejności autorska płyta. Wydawnictwo rozpoczęło ścieżkę artysty na sam szczyt, a apogeum nastąpiło w 1982 roku, gdy światło dzienne ujrzał Thriller. Wydawnictwo to uznawane jest za jedno z najważniejszych w historii muzyki, które przełamało bariery rasowe na rynku muzycznym i zaskoczyło formą promocji. W kolejnych latach muzyk zaprezentował następne kluczowe wydawnictwa, m.in. Bad, Dangerous HIStory: Past, Present and Future, Book I. Michael Jackson zmarł w czerwcu 2009 roku, mając na koncie dziesięć albumów studyjnych, pięć soudtracków i niezliczoną ilość zupełnie nieśmiertelnych przebojów.

Albumy gwiazd popu, na których zagrali gwiazdorzy rocka

Prawa do twórczości Michaela Jacksona sprzedane!

Nic więc dziwnego, że tak ważny, obszerny i obfitujący w klasyki katalog cieszył się dużym zainteresowaniem tych, którzy chcieli nabyć do niego prawa. Udało się to wytwórni Sony Music Publishing, która zawarła umowę kupna połowy praw do katalogu Jacksona. Choć kwota transakcji, jak to zwykle bywa, nie została podana do wiadomości publicznej, to nieoficjalnej źródła wskazują, że za dyskografię "Króla Popu" zapłacono około 600 milionów dolarów, co oznaczałoby, że cała twórczość artysty wyceniania jest na kwotę od 1,2 do nawet 1,5 MILIARDA dolarów! Jeśli to prawda, to katalog Jacksona jest tym najdrożej sprzedanym w historii.

Całkiem niedawno mówiło się, że mianem tym cieszyć się będzie umowa sprzedaży praw do twórczości Queen, w tym przypadku mówiono jednak o tym, że maksymalna kwota transakcji osiągnie 1,2 miliarda dolarów. Co warte podkreślenia, transakcja Sony nie obejmuje tantiem z przedstawienia na Broadwayu i innych produkcji teatralnych z muzyką Jacksona.

Filmowa biografia Michaela Jacksona w drodze na ekran!

Wiadomo już także, że trwają prace nad filmową biografią Jacksona. Produkcja została zatytułowana po prosu Michael i najpewniej trafi do kin wiosną przyszlego roku. Główną rolę "Króla popu" w filmie zagra bratanek Jacksona, Jaafar Jackson, Michaela w lat dziecięcych odegra natomiast Juliano Krue Valdi. W rolę rodziców artysty wcielą się Colman Domingo i Nia Long. Produkcja przedstawić ma przekrój całej trwającej około 45 lat kariery muzyka, zawarty ma zostać również temat oskarżeń Jacksona o molestowanie seksualne nieletnich.