Joe Strummer - 7 zaskakujących faktów z życia artysty, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

i

Autor: ?IFC Films/Courtesy Everett Collection/East News Joe Strummer - ciekawostki o muzyku

Joe Strummer - fakty z życia artysty, o których wiedzą tylko najwięksi fani!

2023-12-22 10:01

Joe Strummer - brytyjski wokalista, autor tekstów i muzyk, znany przede wszystkim jako współzałożyciel i członek legendarnej grupy The Clash. Kojarzony z charakterystycznego wokalu i mocnych tekstów o tematyce politycznej, artysta odszedł dwadzieścia lat temu. Jego życie było intensywne i sporo się w nim działo. Sprawdź osiem faktów o muzyku, o których prawdopodobnie nie miałeś/miałaś pojęcia.

Joe Strummer urodził się 21 sierpnia 1952 roku w Ankarze w Turcji. Jego matka była pielęgniarką, ojciec zaś urzędnikiem, następnie pracownikiem brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Mając dziewięć lat Joe wraz z bratem rozpoczęli naukę w szkole z internatem City of London Freemen's School. Od tamtej pory chłopcy rzadko widywali swoich rodziców. Od najmłodszych lat Joe wykazywał talent artystyczny - rozważał nawet zostanie rysownikiem. W 1973 roku przeniósł się do Newport i to właśnie tam zaczął pisać i nagrywać muzykę. W 1974 roku wraz ze swoimi współlokatorami założył grupę 101ers, którą opuścił dwa lata później. To właśnie w 1976 roku, na jednym z koncertów formacji, poznał Berniego Rhodesa i Micka Jonesa, którzy zafascynowani jego wokalem zaproponowali mu rolę wokalisty w zespole, który dziś znany jest pod nazwą The Clash.

Najlepsze punkowe albumy wszech czasów. Te krążki to legendy gatunku

Joe Strummer - kariera

W 1977 roku ukazał się debiutancki album kapeli. Krążek The Clash powstał w ciągu raptem 3 tygodni i zdobył uznanie krytyków. Zespół zwrócił na siebie uwagę publiczności, która szybko zaczęło go traktować jako jednego z czołowych przedstawicieli punka. Grupa istniała stosunkowo krótko, raptem 10 lat, w ciągu których wydała kolejne pięć albumów, w tym przełomowe London Calling i Combat Rock. Tuż po rozpadzie kapeli Strummer rozpoczął karierę solową. Jego ostatnim zespołem, była grupa Mescaleros, która powstała w 1999 roku i do momentu śmierci Strummera wydała dwie płyty. Wydawnictwo Streetcore ukończone zostało już po jego odejściu. Artysta zmarł 20 grudnia 2002 roku.

Joe Strummer - fakty z życia artysty, o których prawdopodobnie nie miałeś/miałaś pojęcia

Choć muzyk zmarł 20 lat temu, to jego dziedzictwo jest wciąż żywe - 16 września ukaże się wyjątkowy box Joe Strummer 002: The Mescalero Years, będący antologią twórczości grupy, którą artysta założył niedługo przed swoją śmiercią. Życie Joe był intensywne i dużo się w nim działo - sprawdź 8 zaskakujących faktów z życia artysty, o których prawdopodobnie nie miałeś/miałaś pojęcia!

  1. Joe Strummer tak naprawdę nazywał się… John Graham Mellor. Pseudonim, pod którym jest najbardziej znany przyjął w 1975 roku.
  2. Inspiracje muzyczne, dzięki którym Joe zapragnął sam zająć się muzyką, to przede wszystkim płyty Little Richarda, Beach Boysów i Woody'ego Guthrie.
  3. W 1970 roku, gdy Joe miał 18 lat, samobójstwo popełnił jego starszy brat. Konieczność identyfikacji zwłok spadła właśnie na Strummera. Muzyk powiedział o swoim bracie, że ten był członkiem Frontu Narodowego, interesował się nazizmem i okultyzmem i miał problemy z nawiązywaniem relacji.
  4. Pierwszym zespołem, w którym Strummer był wokalistą była grupa Flaming Youth, która później zmieniła nazwę na The Vultures
  5. Joe napisał dwie piosenki na potrzeby filmu Sid i Nancy - mowa o numerach Love Kills i Dum Dum Club.
  6. Joe Strummer był wegetarianinem - rozpoczął tę praktykę w 1971 roku i kontynuował ją aż do swojej śmierci w 2002 roku.
  7. Muzyk miał wyjątkowo burzliwe życie prywatne - w 1975 roku za opłatą zdecydował się poślubić obywatelkę RPA, Pamelę Moolman, by ułatwić jej uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa. W 1978 roku rozpoczął związek z Gaby Salter, który trwał do 1993 roku i z którego urodziły się dwie córki. Para nigdy nie wzięła ślubu, ponieważ Strummer nie był w stanie zlokalizować Pameli, by móc się z nią rozwieść. Związek z Salter zakończył się w wyniku romansu muzyka z Lucindą Tait, którą poślubił w 1995 roku i z którą był aż do swojej śmierci.
  8. Strummer zmarł 22 grudnia 2002 roku w wieku 50 lat w wyniku ataku serca, który był efektem niezdiagnozowanej nigdy wrodzonej wady serca.