The Clash - 5 ciekawostek o debiutanckiej płycie ikon punka | Jak dziś rockuje? - EskaROCK.pl
Polak w akcji!

Polak w akcji!

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że za okładkę pierwszej płyty The Clash odpowiedzialny jest... Polak! Tak, chodzi o Rosława Szaybo, który stworzył również kultową grafikę do British Steel Judas Priest. Zdjęcie, które ozdobiło krążek wykonała zaś Kate Simon, a jako krajobraz posłużyło legendarne Camden.

Autor: Materiały prasowe
Rozwiń
Rozwiń

kim jest Janie Jones?

Bohaterka jednego z kawałków z płyty istniała naprawdę! Janie Jones tak naprawdę nazywała się Marion Mitchell i była artystka kabaretową, która zasłynęła przede wszystkim z dwóch rzeczy: organizowania w swoim domu orgii oraz faktu, iż pojawiła się topless na premierze dokumentu London in the Raw. Za pierwszy została nawet aresztowana!

Rozwiń
foto:
Rozwiń

Rasizm?

White Riot to kultowy debiutancki singiel The Clash. Powstał on jako reakcja na udział Joe Strummera i Paula Simonona w zamieszkach podczas Notting Hill Carnival w 1976 roku. Co ciekawe, numer został przez niektórych odczytany jako rasistowski i nawołujący do wojny ras. Tłumaczył to Joe wskazując, że White Riot stanowi coś wręcz przeciwnego - stawia jego ówczesnym rówieśnikom walczących z policją o swoje prawa czarnoskórych jako przykład i zachętę, aby w taki sam sposób zawalczyć o własne cele.

Rozwiń
foto:
Rozwiń

Na Amerykę trzeba poczekać

Co ciekawe, debiut The Clash amerykański słuchacze poznali jako... drugą płytę grupy. Ta ukazała się w Stanach Zjednoczonych dopiero w 1979 roku, już po premierze Give 'Em Enough Rope. Album nieco różnił się od oryginału tak pod kątem tracklisty, jak i wydanych z niego singli. Na status takowego nie zasłużył sobie na przykład White Riot!

Rozwiń
foto:
Rozwiń

Kasa

Cały proces sprowadzenia The Clash na rynek wyniósł zaledwie... 4000 funtów!

Rozwiń
foto:
Powrót
The Clash
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...
powiększone zdjęcie
email