Pearl Jam 2024

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Danny Clinch

QUIZ

Jak dobrze znasz historię Pearl Jam? Rozwiąż quiz o legendzie grunge'u!

2024-04-17 15:02

2024 rok to moment wielkiego powrotu Pearl Jam - grupa wydaje w kwietniu swój najnowszy, dwunasty album studyjny. Formacja jest obecna w świecie muzyki już od prawie 35 lat! Przez ten cały czas zapracowała sobie na miano jednej z najważniejszych, reprezentujących grunge. Historia zespołu obfituje w kluczowe momenty - co o nich wiesz?

Można powiedzieć, że zespół Pearl Jam powstał w cieniu ogromnej tragedii. W marcu 1990 roku w wyniku przedawkowania heroiny zmarł Andrew Wood - lider grupy Mother Love Bone, której fani i krytycy wróżyli ogromną karierę. Pogrążeni w żalu Stone Gossard i Jeff Ament postanowili poradzić sobie z emocjami tak, jak potrafili najlepiej - tworząc. Już kilka miesięcy po śmierci Wooda pojawił się więc pomysł założenia nowej grupy, a w toku jej tworzenia na wokalistę wybrany został, co ciekawe niepochodzący z Seattle, Eddie Vedder. W marcu 1991 roku, równo rok po śmierci frontmana Mother Love Bone, kapela weszła do studia, by nagrać swój debiut - ten ukazał się 27 sierpnia 1991 roku pod tytułem Ten. Wydawnictwo, początkowo nieco pominięte, docenione zostało, gdy wraz z wydaniem Nevermind Nirvany brzmienie z Seattle, określone przez media jako "grunge", trafiło do mainstreamu. Grupa zaczęła być wskazywana jako kluczowa dla tego brzmienia, a swój status utrzymuje do dziś, po upływie prawie 35 lat i mając dwanaście regularnych płyt na koncie, wliczają już tę nadchodzącą, Dark Matter, która ukaże się 19 kwietnia.

Pearl Jam - ciekawostki o albumie “Ten | Jak dziś rockuje?

Quiz o historii Pearl Jam

Przez tyle lat obecności na rynku, w karierze Pearl Jam działo się naprawdę wiele - co wiesz o historii słynnej formacji? Sprawdź się w quizie dla największych fanów i fanek!

Co wiesz o Pearl Jam? Quiz o jednej z kluczowych dla grunge'u grup

Pytanie 1 z 10
Jak początkowo miała się nazywać grupa?