Iron Maiden kontra firma produkująca bieliznę. Będzie pozew o prawa do nazwy?

i

Autor: Global Media Group/Sipa USA/East News Iron Maiden zamierza walczyć o prawa do nazwy z firmą, produkującą bieliznę?

Iron Maiden kontra firma produkująca bieliznę. Będzie pozew o prawa do nazwy?

2023-05-11 11:28

Nie jest łatwo wymyślić nazwę kapeli. Przekonało się o tym już bardzo dużo zespołów, w tym także te największe. Gdy już jednak uda się odnaleźć odpowiednią, grupy chronią jej jako swojego znaku towarowego i robią wszystko, by kojarzyła się wyłącznie z nimi. W nietypowej sytuacji znalazł się zespół Iron Maiden, który stanął przeciwko pewnej firmie, produkującej bieliznę.

Zespół Iron Maiden zawdzięcza swoją nazwę założycielowi. Steve Harris mówił po latach, że zainspirowała go filmowa adaptacja powieści Alexandra Dumasa Człowiek w żelaznej masce. Tytuł produkcji przypomniał basiście nazwę jednego z najsłynniejszych średniowiecznych narzędzi tortur, tzw. żelaznej dziewicy. Miała ona kształt pudła o rozmiarze dopasowanym do ciała ludzkiego, które zaopatrzone było w żelazne, dwuskrzydłowe drzwi. Choć początkowo grupa Harrisa działała pod nazwą Ash Mountain, to jednak, głosami większości członków, szybko zmieniła się na Iron Maiden.

Iron Maiden zagrają w Polsce w 2023 roku! Koncerty rockowe

Iron Maiden zawalczy w sądzie o prawa do nazwy?

Dziś wyrażenie "iron maiden" kojarzy się przede wszystkim właśnie z brytyjską formacją, nie tylko wiernym fanom muzyki i metalu. Okazuje się, że Panowie postanowili zareagować na działania pewnej firmy, której nazwa mogłaby sugerować, że zespół ma coś wspólnego z jej produktami. Mowa o nowo powstałym przedsiębiorstwie Maiden Wear, który zajmuje się sprzedażą różnego rodzaju bielizny. Jak wskazuje Complete Music Updateprawnicy zespołu wydali oświadczenie, w którym wyrazili zaniepokojenie, iż nazwa ta może doprowadzić do nieporozumień tym bardziej, że formacja ma zastrzeżony znak towarowy, pod którym produkuje i sprzedaje szorty, koszulki, bluzy, czapki, buty, gadżety i wiele innych. Zespół prawników Iron Maiden zwrócił się więc do US Trademark Trial and Appeal Board z prośbą o prawne zablokowane znaku towarowego Maiden Wear. Jeśli urząd nie przychyli się do wniosku zespołu, sprawa najpewniej trafi do sądu.