INXS - najlepsze ciekawostki o albumie "Kick" | Jak dziś rockuje?

2024-01-22 9:26

W drugiej połowie lat 80. zespół INXS cieszył się coraz większą popularnością. Po sukcesie albumu "Listen Like Thieves", który okazał się być pierwszym międzynarodowym przełomem dla grupy stało się jasne, że kolejne wydawnictwo musi być jeszcze lepsze. I było - z takim założeniem przebiegały prace nad płytą "Kick".

Lata 80. były bardzo intensywnym okresem w karierze INXS - zespół w ciągu pięciu lat wydał cztery płyty i intensywnie koncertował, czym zaskarbił sobie sympatię fanów. Przełomem okazał się być krążek Listen Like Thieves, który miał swoją premierę w 1985 roku. Spędził on dwa tygodnie na szczycie australijskiej listy przebojów i dotarł do 11. miejsca na amerykańskim Billboardzie. Wydawnictwo zostało uznane za pierwszy znaczący międzynarodowy sukces INXS i bardzo szybko stało się jasne, że na następnym krążku trzeba się będzie naprawdę postarać, żeby nagrać coś, co będzie jeszcze lepsze, a może nawet najlepsze w karierze grupy.  

Muzyka rockowa lat 80-tych - zagranica. Albumy, które dziś są legendarne

"Kick" - tak powstało arcydzieło lat 80.

Zespół wszedł do Rhinoceros Studios w Sydney w styczniu 1987 roku, na producenta wyznaczono Chrisa Thomasa. Specjalnie na prośbę grupy do prac został zaangażowany inżynier David Nicholas, który już po latach wspominał, że od samego początku było jasne, że dzieje się coś wielkiego, coś bardzo ważnego. Wytwórnia  nie czekając na koniec prac zarezerwowała terminy na europejską trasę koncertową, co zezłościło Thomasa, który chciał, by powstało więcej dopracowanego materiału na wydawnictwo. Producent namówił Michaela Hutchence'a i Andrew Farriss'a, aby Ci udali się do Hongkongu, gdzie mieszkanie posiadał perkusista INXS. Panowie spędzili tam dwa tygodnie, ale czas ten był bardzo owocny, gdyż w studio w Sydney pojawili się z dużą ilością materiału. Rozpoczęto końcowe prace nad demówkami.

Po nagraniu płyty menedżer INXS, Chris Murphy udał się do Nowego Jorku, by postarać się o kontrakt z Atlantic Records, niestety, wytwórnia... odrzuciła materiał! Wydawcy bali się, że funkowo-taneczna stylistka nie trafi do fanów klasycznego rocka, przez co krążek nie osiągnie sukcesu, zaproponowano nawet... podpisanie umowy, opiewającej na milion dolarów, która umożliwiłaby ponowne wyprodukowanie płyty, jednak to rozwiązanie nie wchodziło w grę. W tajemnicy przez Zarządem Murphy spotkał się z szefostwem działu promocji, by zaprezentować im najbardziej, jego zdaniem, chwytliwy numer z płyty - Need You Tonight, a Ci dali się przekonać, by wysłać go do stacji radiowej. Strategia przyniosła skutek - Atlantic zgodziło się wydać płytę - Kick ukazał się w 12 październiku 1987 roku w Australii, a 19 października 1987 roku na całym świecie.

"Kick" - przełom w karierze INXS

Album okazał się być wielkim sukcesem komercyjnym i krytycznym. Kick chwalony był za nowoczesne, świeże brzmienie i umiejętne połączenie rockowego klimatu z tanecznymi rytmami. Płyta dotarła do pierwszego miejsca w Australli, 3. w USA i 9. w Wielkiej Brytanii, pokryła się ona sześciokrotną platyną, jest to także najbardziej udany i najlepiej sprzedający się album w całej dyskografii INXS. Wydawnictwo promowało pięć singli - Need You Tonight, Devil Inside, New Sensation, Never Tear Us Apart Mystify, jednak popularnością do dziś cieszą się wszystkie utwory, które złożyły się na Kick.

INXS - 5 ciekawostek o albumie "Kick"

Za albumem kryje się sporo ciekawostek - sprawdź je w naszej galerii na samej górze artykułu!