Iggy Pop i Siouxsie Sioux w nowej wersji The Passenger! Duet powstał z nietypowej okazji

i

Autor: Materiały prasowe/Matt Anker/Retna/Photoshot/REPORTER Ikony muzyki punk w szczególnym duecie

muzyczne wiadomości

Iggy Pop i Siouxsie Sioux w nowej wersji "The Passenger"! Duet powstał z nietypowej okazji

2024-05-22 14:28

Iggy Pop nie bez powodu nazywany jest "ojcem chrzestnym muzyki punk", Siouxsie Sioux zaś uchodzi za prawdziwą ikonę brzmienia i kultury post-punkowej. Niespodzianką dla wielu z pewnością jest fakt, że ta dwójka połączyła siły w bardzo szczególnej, muzycznej współpracy. Tak oto mamy nową wersję klasycznego "The Passenger"!

W drugiej połowie lat 70. Iggy Pop zdecydował się rozpocząć karierę solową. Już w 1977 roku muzyk, znany do tej pory z działalności w punk rockowej formacji The Stooges, wydał aż dwa autorskie krążki - w marcu The Idiot, we wrześniu natomiast Lust for Life, a współtwórcą obu był David Bowie. Wydawnictwa te cieszą się dziś statusem kultowych, jednak to z drugiego z wymienionych pochodzi utwór, który uznaje się obecnie za jeden z najbardziej rozpoznawalnych z całego katalogu Popa.

Mowa oczywiście o kawałku The Passenger, wydanym jako strona B singla Success. Jego autorem, poza Iggym, jest Ricky Gardiner. Kompozycja słynie ze swojego charakterystycznego riffu i tekstu, zainspirowanego wierszem The Lords, napisanego przez frontmana The Doors, Jima Morrisona.

Przedstawiciele shock rocka! Oni uczynili z koncertów pełne grozy widowiska!

Nowe wydanie "Pasażera"!

W tym roku mija dokładnie 47 lat od wydania albumu Lust for Life i zdaje się, że cały świat na nowo odświeży sobie kultowego "Pasażera"! Wszystko to za sprawą... reklamy lodów marki Magnum! W najnowszym spocie, który ukazał się dosłownie przed chwilą, w okresie, gdy coraz więcej ludzi sięga po chłodne przekąski, jako główny motyw muzyczny posłużył właśnie klasyk Iggy'ego, jednak w nowej wersji!

W jego nagraniach udział wzięła... Siouxsie Sioux, czyli jedna z największych ikon brytyjskiego post-punka i dekady lat 70.! Nowe odczytanie (a może bardziej "odśpiewanie") The Passenger to pierwsze nowe nagranie artystki od dziewięciu lat! Warto pamiętać, że zespół Siouxsie and the Banshees wydał w 1987 roku album Through the Looking Glass, na który złożyły się jedynie covery, w tym właśnie nowa wersja kultowego utworu Popa. Tak o współpracy opowiadają Iggy i Siouxsie:

Siouxsie potrafi śpiewać jak ptak. Zawsze uważałem ją za wspaniałą damę. Jej wersja tej piosenki już była wyjątkowa, ale to, co wydarzyło się tutaj, podczas wspólnego śpiewania, jest naprawdę szczególne. Podobnie jak Volare, orkiestrowe traktowanie i mariaż głosów leci swobodnie, w duchu radości - mówi Iggy o współpracy.

Uwielbiam tę piosenkę i zawsze podobał mi się głos Iggy'ego. Kocham to, jak instynktowne i spontaniczne jest to wszystko, a usłyszeć swój głos razem z głosem Iggy'ego, to spełnienie marzeń - dodaje Siouxsie.

Sprawdź ciekawostki o albumie "Lust for Life":

Listen on Spreaker.