Happysad

i

Autor: okładka płyty

Happysad - WSZYSTKO JEDNO: historia albumu

2021-08-18 13:14

W tym roku grupa Happysad obchodzi 20-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji przypominamy wam historię ich kultowych albumów. Na pierwszy ogień debiut, czyli Wszystko jedno z 2004 roku.

Happysad świętują 20-lecie swojej działalności. Z tej okazji sięgamy pamięcią do 2004 roku, kiedy to swoją premierę miał debiutancki album jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki. Mowa oczywiście o krążku Wszystko jedno. Co mówią o nim sami muzycy?

Płyta znienacka, płyta wymarzona, pyta nagrana w dobrym i złym momencie. Dość szybko udało nam się znaleźć wydawcę i siłą rozpędu musieliśmy ten materiał nagrać. Dobry moment, bo udało się na nim uchwycić wrażliwość ludzi na progu dorosłości, gdy jeszcze ma się w sobie beztroskę, naiwność, wiarę. Dobry, bo słuchaczom ówczesny Happysad kojarzył się z Pidżamą Porno, która dokładnie w tamtym okresie ogłosiła koniec działalności i byliśmy dla wielu jej naturalnym przedłużeniem. Zły, bo nikt z nas specjalnie nie przykładał się do gry na instrumencie, nikt z nas nie znał się na pracy w studiu, więc zawierzyliśmy w 100% wytwórni, co odbiło się zdecydowanie na brzmieniu debiutu. Wielu słuchaczy na te niedoskonałości macha ręką, ciesząc się w zamian prawdziwymi i szczerymi emocjami. Ja też macham. Tacy byliśmy i po latach wciąż podoba mi się tamto zdjęcie zespołu.

Sonda
Często wracasz do tego krążka?

Happysad - płyta Wszystko jedno

Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące kultowego już longplaya.

Tracklista:

 1. Czysty jak łza
 2. Zanim pójdę
 3. Hymn 78
 4. Partyzant K
 5. Noc jak każda inna
 6. Jeszcze, jeszcze
 7. Czarownicy pies
 8. Ostatni blok w mieście
 9. Ja do ciebie
 10. Wrócimy tu jeszcze
 11. Tak mija czas
 12. Psychologa!!!
 13. Jeśli nie rozjadą nas czołgi
 14. Wszystko jedno

Skład:

 • Kuba Kawalec – wokal, gitara
 • Łukasz Cegliński – gitara, wokal
 • Artur Telka – bas
 • Maciej Sosnowski – perkusja
 • Gościnnie: Beata Taras – akordeon (14)

Nagrania:

Słabe Studio S.P. Records

Realizacja:

Wojtek Kosma, miks i mastering: Sławek Janowski

Projekt i wykonanie okładki:

Bartek Bętkowski

Łukasz chodził z Bartkiem do tej samej klasy w skarżyskiej podstawówce, a potem liceum. Tytuł Wszystko jedno wymyślili Łukasz, Bartek, Kuba oraz ich wspólny kolega Szymon Holcman. Podczas jednej z imprezowych nocek w mieszkaniu na krakowskim Podgórzu do późnych godzin grali na komputerze w skoki narciarskie – Deluxe Ski Jump, co chwila zmieniając muzykę, która leciała w tle. Nad ranem w toku dyskusji o tym, co teraz włączyć, padło hasło „wszystko jedno”. Fantazjowali, że to byłby świetny tytuł płyty, bo wśród przyszłych słuchaczy mógł doprowadzić do podobnego dialogu.Na okładkę potrzebowali czegoś symbolicznego. Bartek, już po przeprowadzce do Warszawy, zaproponował spadający samolot. Dziś Bartek jest radnym powiatu skarżyskiego z ramienia PiS, Szymon współprowadzi komiksowe wydawnictwo Kultura Gniewu, a Łukasz i Kuba w 2004 roku wydali z kolegami płytę Wszystko jedno, którą ozdobiła fotografia spadającego dwupłatowca.

Co tam w środku gra? - Happysad