Green Day przymierza się do świętowania 30-lecia Dookie? Tajemnicze zdjęcia

i

Autor: Justin Ng/Retna/Photoshot/REPORTER

Green Day na 30-lecie "Dookie"! Wyjątkowa reedycja ujrzy światło dzienne!

2023-08-21 13:00

Choć od wydania ostatniego albumu Green Day minęło już trochę czasu, to od niedawna od zespole mówi się coraz więcej. Dopiero co pisaliśmy o zagranym na żywo, niewydanym dotąd kawałku, teraz zaś mówi się coraz więcej o zbliżającym się jubileuszu przełomowego dla grupy "Dookie". Wiadomo już, jakie kapela ma plany wobec tego wydarzenia!

Dokładnie 1 lutego 1994 roku zespół Green Day zaprezentował światu swój trzeci album studyjny. Krążek był pierwszym w karierze grupy, wydanym za pośrednictwem dużej wytwórni, w tym przypadku mowa o Reprise Records. Całość została nagrana między wrześniem a październikiem 1993 roku pod czujnym okiem Roba Cavallo w słynnym Fantasy Studios w Berkeley w Kalifornii. Płyta niemal natychmiast po premierze stała się bardzo dużym sukcesem, zarówno pod względem krytycznym, jak i komercyjnym, nagrodzono ją nawet statuetką Grammy dla Najlepszego albumu alternatywnego w 1995 roku. Dookie okazał się być przełomem nie tylko w karierze Green Day, ale także dla nowej fali muzyki punk w ogóle - to właśnie jemu przypisuje się ożywienie gatunku i zainteresowanie nim publiczności w latach 90.

Najlepsze punkowe albumy wszech czasów. Te krążki to legendy gatunku

Green Day na 30-lecie "Dookie"!

Prosta matematyka mówi jasno - już w przyszłym roku świętować będziemy trzydziestolecie tego kultowego krążka! Fani zaczęli zastanawiać się, czy zespół planuje coś z tej wyjątkowej okazji, jak miało to miejsce całkiem niedawno, w związku z 25-leciem albumu Nimrod? Pogłoski rozgrzały na dobre, gdy w social mediach kapeli zaczęły pojawiać się zdjęcia z dawnych czasów, podpisane po prostu hasztagiem #Dookie30 i ikonką oczu. Wszystko jest już jasne!

Już 29 września na rynku ukaże się monumentalny, jubileuszowy box! Na Dookie 30th Anniversary Deluxe Edition trafią niepublikowane dotąd dema, odrzuty, a także nagrania live z występów na niesławnym Festiwalu Woodstock z 1994 roku i z pokazu w Barcelonie, który odbył się rok później. Jubileuszowa wersja Dookie trafi oczywiście na platformy streamingowe, a także w licznych wydaniach, zarówno CD i LP z gadżetami, do regularnej sprzedaży. By podsycić apetyt na wydawnictwo, kapela udostępniła już w streamingu wersje demo kilku kawałków ze swojego przełomowego albumu - sprawdź je poniżej!