Grammy 2023 - jakie albumy powalczą o nominację w kategoriach Rock i Alternatywa? Znamy wstępne klasyfikacje

i

Autor: Materiały prasowe/Materiały prasowe - fot. Clara Balzary Kto powalczy o nagrody Grammy w 2023 roku?

Grammy 2023 - jakie albumy powalczą o nominację w kategoriach Rock i Alternatywa? Znamy wstępne klasyfikacje

2022-10-17 12:33

Już za niecały miesiąc poznamy tegorocznych nominowanych do nagrody Grammy. Sam proces ich przyznania, późniejsze ogłoszenia i ostatecznie wybór nagrodzonych od zawsze wzbudza spore kontrowersje, te w dużej mierze dotyczą kategorii związanych z muzyką rockową. Wygląda na to, że nie inaczej będzie w tym roku.

Historia nagrody Grammy sięga lat 50., kiedy to  dyrektorzy ds. nagrań z komitetu Walk of Fame zdali sobie sprawę, że wielu artystów najprawdopodobniej nigdy nie zdobędzie gwiazdy na słynnym Hollywood Boulevard. Postanowili w tym celu zorganizować własną galę rozdania nagród dla branży muzycznej, która będzie czymś na kształt Emmy i Oscarów. Początkowo planowano ją nazwać "Eddie" na cześć Thomasa Edisona, ostatecznie zorganizowano konkurs, w którym zdecydowana większość opowiedziała się na propozycją "Grammy", jako skrót od gramofonu. Pierwsza ceremonia odbyła się 4 maja 1959 roku, początkowo ceremonię rozdania nagród Grammy postrzegano jako jedną z najbardziej prestiżowych w branży, od kilku lat jednak coraz głośniej mówi się o niezrozumiałych decyzjach komitetów, powszechnej korupcji i pomijaniu artystów, którzy nie są tak mocno promowani przez wytwórnię. Pomimo to ogłoszenie nominacji, a później sama gala wciąż budzą duże zainteresowanie opinii publicznej. 

Grammy 2023 - jakie albumy powalczą o nominacje w tzw. Wielkiej Czwórce i kategoriach rockowych? Znamy wstępne klasyfikacje

W kontekście Grammy 2023 szansę na uzyskanie nominacji mają albumy, utwory, które zostały wydane w okresie od 1 października 2021 roku do 30 września 2022 roku. Nim jednak przyjdzie czas na poznanie nominacji, do sieci trafiły informacje o przebiegu procesu klasyfikacji, czyli momencie, kiedy to komisja weryfikuje czy dany artysta i jego dzieło mają szansę na nagrodę, a także w jakiej kategorii powinno ono konkurować. 

Jakie albumy, przy powstaniu których brali udział artyści związani z cięższymi brzmieniami, mają szansę na uzyskanie nominacji w tej najważniejszej, czyli Album of the Year? Duże szanse mają Robert Plany Alisson Krauss za ich drugi wspólny album, czyli Rise the Roof, wielu typuje, że nominację uzyska także wydany w listopadzie ubiegłego roku, ostatni album zespołu ABBA, czyli Voyage. Warto mieć także na uwadze najnowszy album Coldplay i dobrze przyjęte wydawnictwo WE Arcade Fire. W kategorii Best New Artist powalczy najprawdopodobniej zespół Måneskin. 

W kontekście nominacji w kategoriach rockowych, szansę na nominacje ma wydany 1 kwietnia b.r. album Unlimited Love Red Hot Chili Peppers, do nagrody zgłoszone zostały także płyty Jacka White'a, duże szanse na uzyskanie nominacji ma także EP-ka projektu Dream Widow, który stworzyli muzycy grupy Foo Fighters na potrzeby horroru Studio 666. Proces klasyfikacji przeszły także albumu artystów i artystek, których krążki balansują na granicy kilku gatunków, dzięki czemu wiemy, że istnieje szansa, że w kategorii Best Rock Album powalczą o wygraną obok siebie Demi Lovato, Avril Lavigne i Tears for Fears, których ostatnie płyty, zgodnie z decyzją komisji, zostały przypisane właśnie do tej kategorii. 

Red Hot Chili Peppers - 7 najlepszych piosenek z albumu “Unlimited Love”

Co z metalem i alternatywą?

Nieco mniej mówi się na temat kategorii metalowych, wydaje się jednak oczywiste, że nominacje w nich uzyskają w tym roku zespoły Slipknot Ghost. Jeśli zaś chodzi o Best Alternative Music Album i Best Alternative Music Performance, proces klasyfikacji przeszła BjörkFlorence + The Machine i zespół Arcade Fire, mówi się także, że duże szanse na nominację mają grupy The Smile Wet Leg. 

Grammy 2023 - szczegóły

Ostateczne nominacje poznamy dokładnie 15 listopada b.r., gala odbędzie się natomiast 5 lutego 2023 roku w Crypto.com Arena w Los Angeles