Powstanie rock opera o historii grunge'u! Tworzy ją członek Pearl Jam!

i

Autor: AP/Associated Press/East News Mike McCready tworzy wyjątkowy projekt i daje update odnośnie nowej płyty Pearl Jam

rockowe newsy

Gitarzysta Pearl Jam tworzy rock-operę o historii grunge'u i Chrisie Cornellu!

2024-04-04 12:38

Grunge to jeden z tych gatunków rocka, któremu udało się osiągnąć kolosalny sukces na całym świecie i uznanie dla którego, zdaje się, nie maleje. Grunge ma swoje blaski i cienie, a jego historia jest zupełnie fascynująca. Nic więc dziwnego, że jeden ze współzałożycieli Pearl Jam postanowił stworzyć o tym wszystkim... rock operę!

Grunge osiągnął swój szczyt w początkach lat 90. gdy we wrześniu 1991 roku do stacji radiowych trafił najnowszy singiel, wtedy znanego tylko pewnemu, określonemu gronu, zespołu Nirvana. Numer Smells Like Teen Spirit osiągnął kolosalny sukces i pociągnął za sobą drugi album studyjny formacji. Zarówno sam utwór, jak i płyta Nevermind natychmiast stały się czymś w rodzaju wykładni przekonań i idei pokolenia X, a dziś postrzegane są jako kultowe. Sukces i popularność Nirvany otworzyły drogę do podboju list przebojów kolejnym grunge'owym kapelom, jak Soundgarden, Pearl Jam, Alice in Chains czy Hole, sam gatunek zaś długo dystansowo przyczynił się do rozwoju rocka alternatywnego z końcówki lat 90.

Grunge bezsprzecznie odcisnął ogromne piętno na historii muzyki, a wpływy tego gatunku są mocno wyczuwalne także dziś. Jego historia jest fascynująca - tym lepiej, że ktoś postanowił ją opowiedzieć - i to w sposób zupełnie wyjątkowy.

Grunge’owe kapele wszech czasów / Eska ROCK

Rock opera o grunge'u jako hołd dla Chrisa Cornella

Mike McCready to z pewnością jedna z najważniejszych postaci w grunge'u, prawdziwa ikona tego gatunku. Współzałożyciel i gitarzysta zespołu Pearl Jam udzielił jakiś czas temu wywiadu dla magazynu "Guitar World", w którym opowiedział nieco więcej o kompozycji Crying Moon, którą podzielił się ze światem latem ubiegłego roku. Okazuje się, że utwór ten jest jedynie fragmentem dużo większej i ambitniejszej całości!

W rozmowie muzyk potwierdził, że jest w trakcie prac nad rock operą, która skupi się na historii grunge'u i postaci Chrisa Cornella! Projekt się tworzy, a McCready zakłada, że przyjmie on postać płyty, a do tego może "czegoś w rodzaju przedstawienia/sztuki scenicznej"! Mike wciąż intensywnie pracuje nad wydawnictwem, powiedział, że jest w jego środku i ma gotowych już w sumie osiemnaście kompozycji, a częścią projektu na pewno będzie znany już odbiorcom Crying Moon. Ważną częścią niezatytułowanej jeszcze rock opery będzie postać i śmierć Cornella, z którym McCready miał okazję wielokrotnie współpracować, chociażby w ramach supergrupy Temple of the Dog.

Postrzegam Chrisa jako jednego z najwspanialszych piosenkarzy i autorów tekstów wszech czasów, poza tym, że był moim przyjacielem. Kocham Chrisa i pracuję nad małym projektem muzycznym, dotyczącym sceny w Seattle, coś w rodzaju rock opery. Crying Moon jest tego częścią - powiedział Mike w wywiadzie.

Poniżej spróbuj się w quizie o grunge'u!

QUIZ Jak dobrze znasz klasyki grunge? Sprawdzimy Twoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
1. Którą wytwórnię płytową uznaje się za tą, która odkryła i spopularyzowała grunge?