Gitara Kurta Cobaina z klipu do Smells Like Teen Spirit trafi na aukcję

i

Autor: ROBYN BECK/AFP/East News Ulubiony instrument Kurta Cobaina wystawiony na licytacji

Gitara Kurta Cobaina z klipu do "Smells Like Teen Spirit" trafi na aukcję

2022-05-11 10:03

Kultowa gitara Kurta Cobaina, którą można zobaczyć w teledysku do Smells Like Teen Spirit trafi na aukcję. Zysk ze sprzedaży klasycznego modelu Fender Competition Mustang z 1969 roku, wesprze kampanię uświadamiającą na temat zdrowia psychicznego. Ile warta jest gitara i kto ma chęć ją kupić? Sprawdźcie poniżej!

Smells Like Teen Spirit to jeden z najbardziej kultowych numerów w historii rocka. Główny singiel z albumu Nevermind osiągnął niespodziewany sukces komercyjny i wprowadził muzykę grunge do mainstreamu. Magazyn “Rolling Stone” umieścił numer na piątym miejscu listy 500 najlepszych piosenek wszechczasów, w 2017 roku zaś nagranie zostało wprowadzone do Grammy Hall of Fame. Równie kultowy jak sam kawałek jest teledysk, który w serwisie YouTube odtworzono ponad miliard razy. Wyreżyserowany przez Samuela Bayera klip oparty został na koncepcie szkolnej uroczystości, która tu przeradza się w prawdziwy pokaz anarchii. To właśnie w nim Kurt gra na charakterystycznej gitarze, która dziś otoczona jest już prawdziwą legendą - okazuje się, że już niedługo jakiś szczęśliwiec będzie miał szansę stać się jej właścicielem!

Sonda
Chciałbyś/chciałabyś mieć kultową gitarę Kurta Cobaina w swojej kolekcji?

Ukochana gitara Kurta Cobaina wystawiona na aukcję

Jeszcze w tym miesiącu w Nowym Jorku odbędzie się aukcja, na którą trafi ten wyjątkowy instrument. Klasyczny model Fender Competition Mustang z 1969 roku, w kolorze Lake Placid Blue, obecnie należy do rodziny zmarłego muzyka. Gitara zostanie wystawiona na licytacji, dochód z której wesprze inicjatywę NFL “Kicking The Stigma”, której celem jest zorganizowanie kampanii uświadamiającej społeczeństwo na temat zdrowia psychicznego. Aukcja odbędzie się w Times Square Hard Rock Cafe w dniach 20-22 maja, a instrument został wyceniony na 600 000 dolarów.

Co tam w środku gra? Nirvana

Kurt Cobain - kolekcjoner gitar

Uważa się, że wspomniany wyżej model gitary Fendera był ulubionym Kurta - tak bardzo, że rzadko korzystał z niej poza studiem muzycznym. Cobain był wyjątkowo oddany linii gitar Fendera, szczególnie modelom marki Mustang, na których regularnie grał podczas występów na żywo.

Zobacz także: The Rolling Stones zapowiadają nową koncertówkę kolejnymi utworami. Co jeszcze wiemy o El Mocambo?