Gitara Kurta Cobaina z klipu do "Smells Like Teen Spirit" trafi na aukcję

Gitara Kurta Cobaina z klipu do Smells Like Teen Spirit trafi na aukcję
Autor: ROBYN BECK/AFP/East News Ulubiony instrument Kurta Cobaina wystawiony na licytacji

Kultowa gitara Kurta Cobaina, którą można zobaczyć w teledysku do Smells Like Teen Spirit trafi na aukcję. Zysk ze sprzedaży klasycznego modelu Fender Competition Mustang z 1969 roku, wesprze kampanię uświadamiającą na temat zdrowia psychicznego. Ile warta jest gitara i kto ma chęć ją kupić? Sprawdźcie poniżej!

Smells Like Teen Spirit to jeden z najbardziej kultowych numerów w historii rocka. Główny singiel z albumu Nevermind osiągnął niespodziewany sukces komercyjny i wprowadził muzykę grunge do mainstreamu. Magazyn “Rolling Stone” umieścił numer na piątym miejscu listy 500 najlepszych piosenek wszechczasów, w 2017 roku zaś nagranie zostało wprowadzone do Grammy Hall of Fame. Równie kultowy jak sam kawałek jest teledysk, który w serwisie YouTube odtworzono ponad miliard razy. Wyreżyserowany przez Samuela Bayera klip oparty został na koncepcie szkolnej uroczystości, która tu przeradza się w prawdziwy pokaz anarchii. To właśnie w nim Kurt gra na charakterystycznej gitarze, która dziś otoczona jest już prawdziwą legendą - okazuje się, że już niedługo jakiś szczęśliwiec będzie miał szansę stać się jej właścicielem!

Sonda
Chciałbyś/chciałabyś mieć kultową gitarę Kurta Cobaina w swojej kolekcji?

Ukochana gitara Kurta Cobaina wystawiona na aukcję

Jeszcze w tym miesiącu w Nowym Jorku odbędzie się aukcja, na którą trafi ten wyjątkowy instrument. Klasyczny model Fender Competition Mustang z 1969 roku, w kolorze Lake Placid Blue, obecnie jest częścią kolekcji rockowych pamiątek Jima Irsaya - właściciela drużyny futbolowej Indianapolis Colts. Gitara zostanie wystawiona na licytacji, dochód z której wesprze inicjatywę NFL “Kicking The Stigma”, której celem jest zorganizowanie kampanii uświadamiającej społeczeństwo na temat zdrowia psychicznego. Irsay zapewnia, że jego pomysł ma pełne poparcie przedstawicieli Kurta Cobaina. Aukcja odbędzie się w Times Square Hard Rock Cafe w dniach 20-22 maja, jednak potencjalni kupcy nie będą mieli łatwo. Irsay nie zamierza rezygnować z tak cennej części swojej kolekcji i już zapowiedział, że złoży ofertę na 2 miliony dolarów.

Co tam w środku gra? Nirvana

Kurt Cobain - kolekcjoner gitar

Uważa się, że wspomniany wyżej model gitary Fendera był ulubionym Kurta - tak bardzo, że rzadko korzystał z niej poza studiem muzycznym. Cobain był wyjątkowo oddany linii gitar Fendera, szczególnie modelom marki Mustang, na których regularnie grał podczas występów na żywo.

Zobacz także: The Rolling Stones zapowiadają nową koncertówkę kolejnymi utworami. Co jeszcze wiemy o El Mocambo?