ranking

Fleetwood Mac "Rumours" - oto nasz ranking utworów z legendarnego albumu

2024-06-21 14:13

W 2022 roku minęło dokładnie 45 lat od premiery przełomowego dla zespołu Fleetwood Mac albumu. “Rumours”, bo to o nim mowa, odniósł ogromny sukces komercyjny, zyskał uznanie krytyków i do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych albumów w historii. Brzmieniowo sytuujący się między popem a rockiem, przyniósł kultowe z perspektywy czasu utwory, które stały się hymnem epoki i swoistymi symbolami końcówki lat 70. Poniżej prezentujemy nasz subiektywny ranking piosenek z “Rumours” - sprawdźcie!

W 1975 roku zespół Fleetwood Mac wydał swój dziesiąty album studyjny, zatytułowany po prostu Fleetwood Mac. Był to pierwszy projekt, na którym pojawili się gitarzysta Lindsey Buckingham i wokalistka i autorka tekstów Stevie Nicks. Płyta osiągnęła sukces komercyjny, co zachęciło grupę do tego, by stworzyć album, który powtórzy ten wyczyn.

Fleetwood Mac - najsłynniejsze kompozycje legendy pop rockowego grania

Sesje nagraniowe z licznymi dramatami w tle

Sesje nagraniowe do albumu rozpoczęły się w lutym 1976 roku w Kalifornii, a pieczę nad nimi przejął Buckingham, który miał zamysł stworzenia albumu stricte popowego. Z czasem Lindsey połączył siły z Christine McVie i razem stworzyli muzyczne struktury albumu, które zahaczały także o brzmienie blues rocka. Prace nad płytą nie przebiegały jednak zbyt dobrze, a to ze względu na prywatne dramaty członków grupy - rozpadło się małżeństwo Christine i Johna, a wokalistka rozpoczęła romans z oświetleniowcem, Stevie i Lindsey zerwali, zawirowania związkowe przeżywał też Mick Fleetwood. Warto pamiętać, z jakim okresem czasu mamy do czynienia - pod koniec lat ‘70 klimat kontrkultury hippisowskiej wciąż był obecny w przestrzeni publicznej, łatwo dostępne były także substancje psychoaktywne, z których bardzo chętnie korzystali nie tylko muzycy, ale też pozostały personel. Wszystkie te kwestie wpłynęły nie tylko nad pracę nad płytą, która powstawała przez ponad pół roku, ale też na jej treść.

“Rumours” - wydanie i dziedzictwo wydawnictwa

Pod koniec grudnia 1976 roku wydany został pierwszy singiel z albumu - został nim utwór Go Your Own Way, który, dzięki bardzo agresywnej kampanii promocyjnej, świetnie zapowiedział wydanie albumu. Płyta, która ostatecznie została zatytułowana Rumours (pol. Plotki), ukazała się dokładnie 4 lutego 1977 roku. Wydawnictwo natychmiast osiągnęło ogromny sukces komercyjny, sprzedając się w ciągu miesiąca od premiery w liczbie 10 milionów egzemplarzy. Krytycy chwalili płytę przede wszystkim za harmonię, pracę zespołową i różnorodność nawiązań gatunkowych. Płyta dotarła na szczyt listy Billboard 200 i była pierwszym wydawnictwem zespołu, który osiągnął pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii. Krążek został uznany albumem roku na rozdaniu nagród Grammy w 1978 roku i uznaje się go obecnie za jeden z najważniejszych w historii muzyki. W opublikowanej w 2020 roku zaktualizowanej liście 500 najlepszych albumów wszechczasów, magazyn “Rolling Stone” umieścił Rumours na 7 miejscu.

Ranking piosenek z albumu “Rumours”

Na płycie znalazło się jedenaście utworów, jako single promocyjne wydane zostały Go Your Own Way, Dreams, Don’t Stop i You Make Loving Fun. Prezentujemy wam nasz subiektywny ranking piosenek z Rumours. Znajdziesz go w galerii na samej górze artykułu!

Poniżej rozwiąż quiz o zagranicznej muzyce z lat 70.

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę rockową lat 70? QUIZ! Queen, Led Zeppelin, Pink Floyd i inne klasyki

Pytanie 1 z 10
Cover utworu jakiego artysty pojawił się na albumie "All Things Must Pass" George'a Harrisona?