Farben Lehre - nowy singiel zespołu już dostępny! Bierzcie Na zdrowie!

i

Autor: Materiały prasowe - oficjalna strona FL Nowy singiel Farben Lehre

Farben Lehre - nowy singiel zespołu już dostępny! Bierzcie "Na zdrowie"!

2023-02-13 15:45

Właśnie ukazał się nowy singel Farben Lehre zatytułowany „Na Zdrowie”. Jest to piosenka tytułowa z nowego albumu płockiej grupy, która ukaże się 3 marca. Natomiast 17 lutego w Bydgoszczy rozpocznie się trasa Punky Reggae Live 2023 organizowana przez Farben Lehre.

Jest to dynamiczna, bardzo melodyjna kompozycja z refleksyjno-pozytywnym przekazem. Nietuzinkowa aranżacja, soczyste brzmienia gitarowe oraz chóralnie wyśpiewany refren nie pozwalają przejść obok tego kawałka obojętnie. Proste, pozytywne i pokrzepiające słowa wspomnianego refrenu stają się motywem przewodnim oraz odpowiednim kluczem do odczytania idei całego albumu, zatem niech ta muzyka oraz przekaz z niej płynący wyjdą nam wszystkim na zdrowie.

Farben Lehre - legenda polskiej muzyki

W 2021 roku płocka formacja FARBEN LEHRE obchodziła jubileusz 35-lecia istnienia, który promowała kilkoma okazjonalnymi wydawnictwami, a teraz przyszedł czas na kolejny (piętnasty) studyjny album, zatytułowany „Na zdrowie”. Współczesna rzeczywistość stała się dalece nieprzewidywalna, trudna i coraz bardziej skomplikowana. Dzisiaj potrzeba dużo zimnej krwi, cierpliwości, spokoju ducha, odwagi, a przede wszystkim zdrowia, aby ogarnąć to co się dzieje i zaskakuje nas na każdym kroku. Najnowsza płyta chłopaków z Mazowsza z założenia ma spełniać rolę swoistego antidotum i być narzędziem pozytywnego odreagowania złych emocji, nagromadzonych wokół. Jednocześnie staje się dobrą okazją na prosty, szczery i racjonalny komentarz w kontekście czasu bieżącego, który znajduje odzwierciedlenie w większości tekstów. Muzycznie, tradycyjnie – jest żywiołowo, energetycznie, melodyjnie, szybko i do przodu („Kasyno”, „Na zdrowie” lub „Straszny film”), choć momentami pojawiają się również spokojniejsze fragmenty („Skrzydła”, „Samo życie”), czyli praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Zwolennicy dotychczasowej, dynamicznej twórczości FARBEN LEHRE nie powinni czuć zawiedzeni, natomiast kilka nowych kompozycji, rozwiązań aranżacyjnych czy pomysłów może być miłym zaskoczeniem dla słuchaczy. Na szczególną uwagę w powyższym kontekście zasługują takie kawałki jak: „Szeregowiec”, „Manifest” czy akustyczna odsłona starej, włoskiej pieśni „Bella Ciao”. Najważniejsze, aby muzyka oraz przekaz poszczególnych utworów wyszły nam wszystkim „na zdrowie” i tego się trzymajmy…

Nowy album Farben Lehre

„Na zdrowie” to 13 utworów, stanowiących przemyślaną całość, z których niektóre pojawiły się już tu i ówdzie w obiegu koncertowo-internetowym, m.in. „Deja Vu” czy „Nie zamykaj oczu”, inne doczekały się nowej odsłony („Choroba polska”, „Samo życie”), a reszta jest całkowicie premierowa. Oprócz autorskich kompozycji, na płycie pojawiają się również dwa kowery – wspomniana „Bella Ciao” oraz „Dalej”, song z repertuaru zaprzyjaźnionej, niemieckiej formacji DRITTE WAHL, jednak z tekstem Wojciecha Wojdy.

 Nowy album FARBEN LEHRE został nagrany w styczniu-lutym 2023 roku, w zaprzyjaźnionym studio Serakos, pod czujnym okiem, tudzież uchem pary realizatorów: Roberta oraz Magdy Srzednickich. Do przedsięwzięcia zespół zaprosił zacnych, „sprawdzonych w boju” gości, m.in. Roberta Gawlińskiego, Piotrka „Gutka” Gutkowskiego czy szalonego skrzypka nie na dachu, Michała Jelonka. Trzeba otwarcie przyznać, że każdy z nich spełnił oczekiwania… 

O nowych projektach, uczuciach i pierwszym razie w Polsce. ATREYU dla Eski Rock

Trasa Farben Lehre

17 lutego w Bydgoszczy wystartuje tegoroczna edycja objazdowego festiwalu Punky Reggae Live organizowanego przez grupę Farben Lehre. Tym razem na jednej scenie spotkają się trzy kapele, łączące pokolenia starszych i młodszych słuchaczy, czyli wiecznie młodzi gospodarze z FARBEN LEHRE, zacna i zasłużona toruńska formacja KOBRANOCKA oraz radosna i pogodna ekipa byłego lidera grupy Kabanos - ZENEK KUPATASA. Tradycyjnie na każdym z koncertów (poza Bielsko-Białą), w charakterze gościa-supportu wystąpi czwarty, zaproszony zespół. W dwóch miastach, w miejsce KOBRANOCKI, pojawią się kapele, które powrócą na trasę po wielu latach nieobecności! We Wrocławiu bowiem ponownie zawita zespół AKURAT, który zagra specjalny repertuar, obfitujący w stare, niezapomniane kawałki, dobrze znane, jeszcze z czasów ich udziału w PRlive, natomiast w Zabrzu na scenie pojawi się doświadczona, energetyczna załoga spod znaku THE BILL.

 • 17.02 / BYDGOSZCZ / MCK
 • 18.02 / ŁÓDŹ / Klubopiwiarnia
 • 24.02 / BIELSKO-BIAŁA / BCK
 • 25.02 / SOSNOWIEC / Komin Music Cafe
 • 03.03 / GDYNIA / Ucho
 • 04.03 / OLSZTYN / Kuźnia Społeczna
 • 10.03 / SZCZECIN / Kosmos
 • 11.03 / JAROCIN / Kontrapunkt
 • 17.03 / POZNAŃ / 2progi
 • 18.03 / WROCŁAW / Stary Klasztor (zamiast Kobranocki → AKURAT)
 • 24.03 / BIAŁYSTOK / Gwint
 • 25.03 / LUBLIN / Zgrzyt
 • 31.03 / WARSZAWA / Remont
 • 01.04 / SULĘCIN / U Bulka
 • 14.04 / ZABRZE / CK Wiatrak (zamiast Kobranocki → THE BILL)
 • 15.04 / DUKLA / Browar Dukla