Gåte

i

Autor: NRK

muzyka

Eurowizja 2024. Folkowo-metalowy zespół podbije Eurowizję. Oto, co wiemy o Gåte z Norwegii

2024-02-22 13:08

Eurowizja 2024 już w maju. Niektóre państwa wybierają swoich reprezentantów za pomocą specjalnych preselekcji. Taką metodę od lat obierają Norwegowie, którzy mają festiwal Melodi Grand Prix. Norwegia na reprezentanta na Eurowizji wybrała zespół Gåte. Co o nich wiemy? Jakie mają szanse w oddsach?

Eurowizja 2024. Gåte podbija norweską publiczność

Melodi Grand Prix 2024 choć w teorii miało być emocjonujące, to od początku wiele osób wskazywało Keiino jako zwycięzców. Jednak podczas półfinałów to Gåte  wywindowało w oddsach na zwycięzcę. Nic dziwnego, zespół znakomicie połączył folkowe brzmienia z muzyką metalową. I to właśnie oni wygrali Melodi Grand Prix.

Zespół debiutował już w 1999 i jest dosyć popularny w Norwegii. Po kilku latach wrócili ponownie do muzyki i wzięli udział właśnie w norweskich preselekcjach. "Ulveham" podbił serca nie tylko Norwegów, ale i już pozostałych fanów Eurowizji. 

Szczególnie spektakularny okazał się występ na żywo oraz praca kamer. Przez drobne problemy z utworem zespół musiał dokonać pewnych zmian, w kompozycji.

Justyna Steczkowska - eurowizja SHORT

Eurowizja 2024. Szanse Gåte z Norwegii na zwycięstwo

Zdecydowana większość fanów nie tylko na polskich, ale i międzynarodowych grupach jest nastawiona pozytywnie do kompozycji. Doceniono zwycięstwo folkowo-metalowego utworu, który od innej strony pokazuje norweski rynek muzyczny. Dotychczas mógł się on kojarzyć głównie z tanecznymi i radiowymi hitami.

Inni za to zauważają problem z "trudnym odbiorem". Według niektórych fanów piosenka może być zbyt ciężka dla eurowizyjnego widza.

Obecnie ODDSy dają 5% szans Norwegii na wygranie Eurowizji 2024.

Sonda
Czy podoba ci się piosenka z Norwegii

Eurowizja: 5 faktów, które musisz znać!