Dzień, w którym ojciec i córka połączyli siły. Historia duetu Ozzy’ego i Kelly Osbourne’ów

i

Autor: David Fisher/REX/Rex Features/East News O kompozycji, nagranej przez Ozzy'ego Osbourne'a i jego córkę, Kelly Osbourne

Dzień, w którym ojciec i córka połączyli siły. Historia duetu Ozzy’ego i Kelly Osbourne’ów

2023-12-14 14:02

Dzieci często idą w ślady swoich rodziców i raczej nie ma w tym nic zadziwiającego. Także córka legendy heavy metalu, Ozzy'ego Osbourne'a postanowiła spróbować swoich sił w świecie muzyki. Już w 2002 roku Kelly Osbourne zaprezentowała światu swój debiutancki album, rok później natomiast światło dzienne ujrzał wyjątkowy duet z jej ojcem.

W marcu 2002 roku wyemitowany został pierwszy odcinek reality show Rodzina Osbourne'ów. Szalona familia legendy heavy metalu natychmiast zwróciła uwagę opinii publicznej, a ta przyjrzała się zwłaszcza córce artysty, Kelly Osbourne. Bardzo szybko okrzyknięto ją ikoną stylu, a młoda, wtedy niespełna osiemnastoletnia dziewczyna postanowiła, jak tylko się da, wykorzystać swoje pięć minut sławy.

Już dziewięć miesięcy po premierze reality show światło dzienne ujrzał debiutancki album Kellu, zatytułowany Shut Up. Utrzymany w pop punkowym stylu krążek promował wydany jako pierwszy singiel cover klasyka Papa Don't Preach Madonny. Płyta spotkała się z bardzo mieszanymi recenzjami, także i jej sprzedaż była szczególnie rozczarowująca, co finalnie doprowadziło do zerwania z nią kontraktu przez wytwórnię Epic Records. Córka "Księcia Ciemności" nie zamierzała się jednak poddać i już rok później wydała reedycję debiutu pod zmienionym tytułem, którym nawiązała do samych korzeni.

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

Gdy Ozzy Osbourne zaśpiewał ze swoją córką

Kelly dość szybko podpisała kolejny kontrakt, tym razem z wytwórnią Sanctuary i to właśnie jej nakładem dokładnie 8 grudnia 2003 roku światło dzienne ujrzał duet, na który świat z pewnością nie był gotowy.

Ozzy nigdy nie bał się duetów i współprac. Co ciekawe, do najsłynniejszych należą te nagrane z kobietami: Close My Eyes Forever z Litą Ford, Shake Your Head Was (Not Was) z gościnnym udziałem także Kim Basinger. Nic więc dziwnego, że artysta zgodził się również nagrać coś z własną córką i nie mówimy tu o byle jakiej kompozycji. Ojciec i córka zdecydowali się sięgnąć po klasyk Black Sabbath z albumu Vol. 4, który często określa się jako jeden z najlepszych utworów formacji w ogóle. Mowa o piosence Changes, która w 2003 roku, a więc nieco ponad trzydzieści lat po premierze oryginalnej wersji, zyskała nowe życie.

"Najgorsza piosenka lat 2000."?

Wersja Kelly i Ozzy'ego pozostała wierna balladowemu klimatowi oryginału, nabrała jednak pewnej łagodności i miękkości, powstały także fragmenty nowego, nieco zmienionego tekstu, mającego w odpowiedni sposób oddawać ważne wydarzenia z relacji tej dwójki. Choć kompozycja została dosłownie zmiażdżona przez krytyków, osiągnęła bardzo duży sukces w mainstreamie. Nowa interpretacja Changes dotarła na szczyt brytyjskiej listy przebojów, co nie udało się oryginałowi. Był to także sukces historyczny - Kelly i Ozzy jako drugi w historii duet ojca i córki osiągnął szczyt na Wyspach - jako pierwsi osiągnięcia tego dokonali Nancy i Frank Sinatra za sprawą słynnego Somethin' Stupid, co miało miejsce w 1967 roku, a więc 36 lat wcześniej. Sukces ten nie przeszkodził jednak temu, by w 2009 roku magazyn "The Village Voice" umieścił cover Changes na 27. miejscu listy "50 najgorszych piosenek z lat 00.".

Listen on Spreaker.