Dolores O'Riordan - najsłynniejsze kompozycje The Cranberries. To one dowodzą siły jej głosu

2024-01-15 9:25

Dolores O'Riordan - pochodząca z Irlandii wokalista, znana przede wszystkim z działalności w zespole The Cranberries, zdobyła sławę i ogromne uznanie na całym świecie. Uwagę zwracał przede wszystkim jej charakterystyczny głos, który już od pierwszych dźwięków hipnotyzował tłumy. Choć Dolores zmarła w 2018 roku, to muzyka jej macierzystej formacji wciąż jest obecna na rynku - sprawdź 5 rozpoznawalnych utworów grupy The Cranberries!

Dolores O'Riordan urodziła się 6 września 1971 roku w w Ballybricken w hrabstwie Limerick. Przyszła liderka The Cranberries podobno zaczęła śpiewać, jeszcze zanim zaczęła mówić - początkowo jej inspiracją była przede wszystkim tradycyjna muzyka irlandzka, nie mniejszy wpływ na jej artyzm miała religijność jej rodziny. Dolores wychowała się w bardzo pobożnej rodzinie, a jej pierwsze solowe występy miały miejsce w lokalnym kościele, w ramach chóru, którego była członkinią. Niedługo później O'Riordan zaczęła śpiewać w pubach, a już w wieku 12 lat oznajmiła swoim kolegom i koleżankom z klasy, że w przyszłości będzie gwiazdą rocka. W najmłodszych latach Dolores była pod silnym wpływem chorałów gregoriańskich, ale także muzyki Elvisa Presleya, Johna Lennona, Franka Sinatry czy Binga Crosby'ego. W wieku dwunastu lat O'Riordan rozpoczęła naukę gry na pianinie, a następnie akordeonie, nie zaniedbywała także swojego talentu wokalnego, biorąc udział w licznych festiwalach muzycznych.

Najsłynniejsze antywojenne protest songi / Eska Rock

Dolores O'Riordan w The Cranberries

Dolores uciekła z domu w wieku 18 lat, głównie dlatego, że nie widziała siebie na drodze, którą wybrała dla niej matka - bycia zakonnicą lub nauczycielką muzyki. Dziewczyna zamieszkała ze swoim chłopakiem, a w 1990 roku poznała Nialla Quinna, który następnie polecił ją braciom Hogan, założycielom grupy, działającej początkowo pod nazwą Cranberry Saw Us. Dolores zrobiła na nich ogromne wrażenie i bardzo szybko została przyjęta do grupy. Jeszcze w tym samym roku zespół pod swoją oryginalną nazwą wydał EP-kę Nothing Left at All, która, choć sprzedała się w liczbie zaledwie 300 egzemplarzy, zwróciła na grupę uwagę dziennikarzy i wytwórni muzycznych. Niedługo później zespół zmienił nazwę na The Cranberries, a w 1993 roku ukazał się jego pierwszy album solowy, zatytułowany Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We? Płyta osiągnęła ogromny sukces, docierając do pierwszych miejsc na listach w Wielkiej Brytanii i Irlandii, stała się też znana w USA.  Już rok później formacja wydała swój drugi album, No Need to Argue, który promował utwór Zombie, to dziś będący najpopularniejszym w dyskografii The Cranberries. W kolejnych latach grupa osiągała coraz większy sukces, wydając kolejne sześć płyt. 

Dolores O’Riordan - projekty poboczne

Uwaga mediów i publiczności bardzo szybko zwróciła się przede wszystkim w stronę Dolores - jej charakterystyczny śpiew, styl i sposób zachowania na scenie uczyniły z niej ikonę lat 90-tych. Artystka nie ukrywała jednak, że nie do końca radziła sobie ze sławą i nie potrafiła znaleźć równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, miała także problemy z używkami. Jedną z prób uporządkowania pewnych kwestii było skupienie się na karierze solowej. Debiutancki album Dolores ukazał się w 2007 roku, a już dwa lata później artystka wydała kolejny, jak się okazuje, swój ostatni krążek. W 2015 roku Dolores oficjalnie ogłosiła, że zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową, której skutki były wzmagane przez zażywanie substancji psychoaktywnych i uzależnienie od alkoholu.

Dolores O'Riordan została znaleziona martwa w hotelu w Londynie 15 stycznia 2018 roku. Artystka zmarła w wyniku przypadkowego utonięcia, do którego doszło w wyniku zatrucia alkoholem. W 2019 roku ukazał się ostatni album studyjny The Cranberries, In the End, na którym wykorzystano dema z wokalem artystki, które powstały rok wcześniej, w ramach prac nad najnowszym albumem grupy.

Najsłynniejsze piosenki The Cranberries

Choć po śmierci Dolores zespół oficjalnie zakończył działalność, to jego muzyka wciąż cieszy się ogromną popularnością i uznaniem. Jak się najbardziej rozpoznawalne utwory The Cranberries? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!