Denny Laine nie żyje. Współzałożyciel Moody Blues i Wings miał 79 lat

i

Autor: Star Shooter/Associated Press/East News Nie żyje Denny Laine, bliski współpracownik Paula McCartneya

Denny Laine nie żyje. Współzałożyciel Moody Blues i Wings miał 79 lat

2023-12-06 10:37

Dzień Mikołajek rozpoczynamy przekazaniem niezwykle przykrych wieści. W wieku 79 lat zmarł Denny Laine - współzałożyciel i uznany członek takich zespołów, jak Moody Blues i Wings. Muzyk w ostatnim czasie przebywał w szpitalu, a wiadomość o jego śmierci przekazała żona, Elizabeth Hines. Hołd zmarłemu oddał także jego bliski współpracownik przed laty, Paul McCartney.

We wtorek 5 grudnia w social mediach Denny'ego Laine, pojawił się wpis, autorstwa jego żony. Elizabeth Hines poinformowała w nim o śmierci artysty. Od miesięcy było wiadomo, że Laine zmagał się ze śródmiąższową chorobą płuc, niestety, w ostatnich dniach stan muzyka znacznie się pogorszył, przez co trafił on na OIOM i był podłączony do respiratora. Kobieta w dalszych słowach oddała hołd zmarłemu, a szybko własne wspomnienie zamieścił Paul McCartney. Artysta i Laine przez lata współpracowali razem w ramach zespołu Wings. McCartney zaznaczył, że w pewnym momencie drogi jego i Denny'ego się rozeszły, jednak w ostatnich latach Panowie wznowili kontakt i pracowali nad odrodzeniem przyjaźni.

The Beatles - 5 ciekawostek o “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” | Jak dziś rockuje?

Kim był Denny Laine?

Denny Laine był angielskim muzykiem, wokalistą i autorem tekstów. Grą na gitarze zainteresował się już jako młody chłopiec, a po raz pierwszy dał solowy występ jako 12-latek, karierę jako profesjonalny muzyk rozpoczynał w zespole Denny Laine i Diplomats. Po opuszczeniu tej formacji współtworzył zespół Moody Blues, który rozpoczął działalność w 1964 roku. Grupa wylansowała przebój - Go Now, a już rok po powstaniu wydała debiutancki album, jedyny, nagrany w tym najbardziej klasycznym składzie. Denny Laine opuścił Moody Blues w 1966 roku, a następnie skupił się na karierze solowej, w ramach której wydał finalnie dwanaście albumów, grał także w zespołach Electric String Band i Balls and Ginger Baker's Air Force, w 1971 roku zaś połączył siły z McCartneyem i jego żoną, Lindą McCartney, z którymi powołał do życia formację Wings. Laine pozostawał jej stałym członkiem aż do rozstania, przez 10 kolejnych lat i brał udział w nagraniach tych najbardziej kultowych wydawnictw, jak Band on the Run i London Town. Po opuszczeniu grupy, do samego końca, Denny Laine działał jako artysta solowy.

Listen on Spreaker.