Delilah - legendarny utwór Toma Jonesa zakazany. Kompozycja o morderstwie od lat wzbudza kontrowersje

i

Autor: David Fisher/Shutterstock/Rex Features/East News Kontrowersje wokół wielkiego przeboju Toma Jonesa

"Delilah" - legendarny utwór Toma Jonesa zakazany. Muzyk reaguje podczas występu

2023-07-24 12:23

"Delilah" to jeden z najsłynniejszych utworów z repertuaru Toma Jonesa. Walijski wokalista wykonuje go nieprzerwanie od pięćdziesięciu pięciu lat, choć od dawna wywołuje on spore kontrowersje, ze względu na swoją tematykę. Jednak wiele lat po premierze, uznano, że nie pasuje on do każdej sytuacji, a w jednej konkretnej postanowiono go zakazać.

Tom Jones to jeden z najsłynniejszych walijskich wokalistów. Karierę rozpoczął na początku lat 60., kiedy to został zauważony przez menedżera Gordona Millsa. Międzynarodowy rozgłos zyskał dwa lata później, kiedy utwór It's Not Unusual stał się międzynarodowym przebojem, a jego śladem podążyły kolejne utwory. Prawdziwy przełom nadszedł w 1968 roku, gdy światło dzienne ujrzała kompozycja Delilah. Utwór został wydany jako pierwszy i jedyny singiel z albumu pod tym samym tytułem. Choć zyskał on ogromną popularność na całym świecie, to od samego początku jego tekst był przedmiotem kontrowersji. W warstwie lirycznej Delilah opowiada o mężczyźnie, który, po przyłapaniu swojej dziewczyny na zdradzie, morduje ją. Kolejne wersy to kolejne wątki tej opowieści, ukazjące także stan emocjonalny podmiotu lirycznego. 

"Delilah" zakazana!

Pomimo tych wszystkich kontrowersji, utwór stał się wielkim przebojem i jest jednym z flagowych w twórczości Toma Jonesa. Kompozycja ukazała się dokładnie pięćdziesiąt pięć lat temu i właśnie dosięgnęły ją szpony "cancel culture".

W lutym tego roku stało się jasne, że kompozycji tej nie usłyszą już osoby, które zawitają na Stadion Narodowy w Walii. Chóry, które będą pojawiać się na wydarzeniach sportowych otrzymały zakaz wykonywania Delilah, utwór został także usunięty, już w 2015 roku, z oficjalnej playlisty Welsh Rugby Union (WRU). Rzecznik Principality Stadium nie ukrywa, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest tekst pieśni. Tom Jones już wtedy zareagował na całą sytuację mówiąc, że słowa zostały zrozumiane zbyt dosłownie, a piosenka w żaden sposób nie trywializuje przemocy wobec kobiet. 

Björk zagra w Polsce w 2023 roku! Koncerty rock i alternatywa

WRU potępia wszelkiego rodzaju przemoc domową. Zasięgneliśmy wcześniej porady ekspertów w kwestii cenzurowania piosenki i z całym szacunkiem zdajemy sobie sprawę, że jest ona problematyczna i denerwujące dla niektórych kibiców ze względu na jej tematykę - brzmi oświadczenie WRU.

Tom Jones o zakazie podczas występu w Walii

Teraz artysta odniósł się do zakazu podczas ostatniego występu na terenie Walii. Artysta dał koncert Cardiff i zwrócił się do publiczności mówiąc, że nikt go nie powstrzyma przed śpiewaniem tej legendarnej kompozycji, a następnie ją wykonał.

Nie powstrzymają nas przed śpiewaniem "Delilah". Wyobrażacie sobie to? Kim są ludzie, którzy nie chcą, żebyśmy śpiewali "Delilah"? Powstrzymali chór, ale nie powstrzymają tłumu. A my będziemy śpiewać ją nadal - powiedział Tom Jones do zebranej publiczności.