David Coverdale (Whitesnake) nadal ma poważne problemy zdrowotne. Basistka mówi o stanie zdrowia artysty

i

Autor: Marcin Kaminski/East News Problemy zdrowotne Davida Coverdale'a

muzyczne wiadomości

Czy Whitesnake wroci jeszcze na scenę? Basistka zespołu komentuje

2024-07-09 10:51

Pod koniec czerwca 2022 roku media po raz pierwszy obiegła informacja o problemach zdrowotnych Davida Coverdale'a i w związku z tym przerwaniem trasy koncertowej zespołu Whitesnake. Niestety, stan zdrowia wokalisty okazał się dużo poważniejszy, w efekcie czego pozostałe występy zostały odwołane. Mijają dwa lata, a grupa na scenę nie wróciła - czy to się zmieni?

David Coverdale to angielski piosenkarz rockowy, który rozpoczął karierę jako wokalista w legendarnym zespole Deep Purple, którego członkiem był raptem przez trzy lata, ale z którym zdążył nagrać trzy albumy studyjne: Burn, Stormbringer Come Taste the Band. Po zawieszeniu działalności grupy, Coverdale rozpoczął karierę solową. a w 1978 roku założył zespół Whitesnake, który ma na koncie tak kultowe numery jak Fool for Your Loving, Here I Go Again, Still of the Night czy Is This Love. W 1990 roku formacja zawiesiła działalność, a David połączył siły z Jimmym Pagem, z którym nagrał album Coverdale-Page, który osiągnął sukces na całym świecie. Od 2003 roku artysta poświęca się działalności w Whitesnake.

Muzyka rockowa lat 80-tych - zagranica. Albumy, które dziś są legendarne

Poważne problemy zdrowotne Davida Coverdale'a

W maju 2022 roku formacja rozpoczęła swoją pożegnalną trasę koncertową. W ramach "The Farewell Tour" Whitesnake, poprzedzani występem grupy Europe, zagrali w czerwcu w krakowskiej TAURON Arenie. Niestety, kilka dni później przedstawiciele zespołu poinformowali, że ten zmuszony jest przełożyć najbliższe występy ze względu na problemy zdrowotne Coverdale'a. Muzyk zmagał się wtedy z poważną infekcją dróg oddechowych, co znacznie wpłynęło na jego zatoki i tchawicę, a w efekcie uniemożliwiło śpiewanie. Sytuacja okazała się na tyle nieciekawa, że niedługo później pozostałe występy z trasy zostały odwołane - mijają dwa lata, a do ich wznowienia nie doszło.

Basistka Whitesnake o stanie zdrowia Davida Coverdale'a

Temat stanu zdrowia wokalisty poruszyła w wywiadzie już jakiś czas temu basistka Whitesnake, Tanya O'Callaghan. Artystka zdradziła, że stan Davida nadal nie jest najlepszy i potrzebuje on czasu na wyleczenie. Tanya opowiedziała, że lekarze dali Coverdale'owi wybór - mógł kontynuować trasę, ale wtedy jego głos zostałby uszkodzony na tyle, że najpewniej szybko musiałby zakończyć nie tylko serię występów, ale też całą karierę - co początkowo David był gotów zrobić - zalecano jednak, by dał sobie czasu na wyzdrowienie i dojście do pełni formy.

Czas ten jednak wydłuża się. W rozmowie z Chaoszine basistka została zapytana o to, czy jest szansa na to, by grupa wróciła jeszcze na scenę. Tanya stwierdziła, że ma szczerą nadzieję, że tak się stanie, nie chce jednak wypowiadać się w imieniu Davida, zaznaczyła też, że on sam kieruje się w tej kwestii postawą "nigdy nie mów nigdy". Artystka opowiedziała dalej, że wokalista pracuje obecnie nad pożegnalnymi książką i DVD, które najpewniej ujrzą światło dzienne w przyszłym roku. Tanya zaznacza, że Whitesnake nie jest skończone - Coverdale ma chcieć w najbliższym czasie pisać i nagrać nową muzykę! Temat koncertów nadal stoi jednak pod znakiem zapytania.

Mamy nadzieję… Mamy nadzieję przynajmniej zakończyć cykl, ale nie mogę w pełni wypowiadać się za Davida, ponieważ on, jak sam mówi, nigdy nie mówi nigdy. Jednak nadal trochę dochodzi do siebie, ponieważ było to dość intensywne tournée. A pomiędzy próbami i wszystkim innym zachorował i wiele rzeczy zaczęło się na niego nakładać. Ale radzi sobie całkiem nieźle. Jest naprawdę podekscytowany perspektywą wydania pożegnalnego DVD i książki, a wszystko to, miejmy nadzieję, nastąpi w przyszłym roku, co jest fantastyczne. I jak mówi, nigdy nie mów nigdy. Może porozmawiamy o tym, ale on chce napisać i nagrać trochę rzeczy. Zatem Whitesnake nie jest jeszcze skończone… To w żadnym wypadku nie koniec. Ale nie wiem, co będzie następne. Może, mam nadzieję, mam nadzieję, że zakończymy cykl tournée. Naprawdę mam nadzieję, że tak się stanie, ponieważ jest to wspaniała grupa ludzi, z którymi warto pracować - mówi w rozmowie basistka.

Oto TOP 10 kawałków, które Metallica najczęściej gra na żywo: