Cyndi Lauper udostępnia nowa wersję piosenki Sally's Pigeons w odpowiedzi na uchylenie wyroku Roe vs. Wade

i

Autor: Rex Features/East News Cyndi Lauper reaguje na orzeczenie amerykańskiego Sądu Najwyższego

Cyndi Lauper udostępnia nowa wersję piosenki "Sally's Pigeons" w odpowiedzi na uchylenie wyroku Roe vs. Wade

2022-06-27 12:46

W piątek 24 czerwca świat obiegła informacja, iż Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił obowiązujący od 1973 roku wyrok Roe vs. Wade. Amerykanki straciły w ten sposób gwarantowane konstytucją prawo do aborcji. Na skandaliczną decyzję zareagowało wiele artystów i artystek. Cyndi Lauper - autorka hitu “Girls Just Want To Have Fun” zdecydowała się wydać nową wersję piosenki “Sally's Pigeons”, która ma wiele wspólnego z tym tematem.

W piątek 24 czerwca Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych oficjalnie wydał decyzję, unieważniającą słynny wyrok Roe vs. Wade z 1973 roku. Na jego podstawie Amerykanki przez niemal pół wieku miały zagwarantowane prawo do przerywania ciąży, gdyż wtedy Sąd orzekł, że zakazy przerywania ciąży w poszczególnych stanach są sprzeczne z Konstytucją. Teraz Sąd Najwyższy swoją decyzją sprawił, że prawo do aborcji przestaje być gwarantowane przez ustawodawstwo, a dostęp do tego zabiegu stracą mieszkanki wielu stanów. Wskazuje się, że nawet 26 z 50 stanów w efekcie orzeczenia zdelegalizuje aborcję.

„Wywiadówka Eski ROCK” Natalia Przybysz i Dawid Zygmunt

Cyndi Lauper reaguje na decyzję Sądu Najwyższego - posłuchajcie nowej wersji piosenki “Sally’s Pigeons”

W 1993 roku Cyndi Lauper wydała jako czwarty singiel z albumu Hat Full of Stars piosenkę Sally’s Pigeons. Kompozycja opowiada o przyjaciółce artystki z dzieciństwa, która zaszła w ciążę jako nastolatka i wykonała aborcję w podziemiu. Zabieg w takich warunkach nie udał się, w wyniku czego dziewczyna zmarła. Lauper zdecydowała się wejść do studia i nagrać nową, akustyczną wersję piosenki, gdy tylko pojawiły się pierwsze pogłoski na temat planów Sądu Najwyższego. Artystka od dawna znana jest z tego, że wspiera walkę kobiet o ich prawa reprodukcyjne.

Radykalna decyzja Sądu Najwyższego sprawia, że ​​ponowne nagranie i wydanie „Sally's Pigeons” jest teraz bardziej istotne niż kiedykolwiek. Gdy byłam mała, kobiety nie miały praktycznie żadnych praw reprodukcyjnych, a 50 lat później znów znaleźliśmy się w czasie, w którym wolność do decydowania o własnym ciele została nam odebrana. - brzmi treść oświadczenia, wydanego przez Cyndi Lauper.

Gwiazdy rocka i metalu ostro o decyzji amerykańskiego Sądu Najwyższego

Głos w tej sprawie zabrało bardzo dużo gwiazd ze świata rocka i metalu. Zespół Rage Against The Machine ogłosił, że przekazuje środki z przedsprzedaży biletów na swoje koncerty na rzecz organizacji wspierających kobiety w aborcji. Wielu artystów i artystek wydało oświadczenia, ostro komentując decyzję Sądu Najwyższego.