Metallica - debiut, który zmienił historię metalu. 40 lat od premiery “Kill ‘Em All” | Jak dziś rockuje?

i

Autor: Screen z Instagrama/metallica - fot. Ulf Magnusson 40 lat od premiery debiutanckiego "Kill 'Em All" Metalliki

Cliff Burton gra riff z "For Whom The Bell Tolls" na wczesnym nagraniu sprzed dołączenia do Metalliki! [WIDEO]

2022-11-04 10:30

Cliff Burton - przedwcześnie zmarły, nieodżałowany basista Metalliki do dziś cieszy się ogromną sympatią fanów, a Kirk, James i Lars chętnie i często go wspominają. Cliff rozpoczął swoją przygodę z muzyką bardzo wcześnie, bo już w szkole, i od tamtej pory nabierał ogromnej wprawy. Jego umiejętności widać na nagraniu z czasów sprzed dołączenia do Metalliki, na którym Burton gra kultowy riff z "For Whom The Bell Tolls"! Sprawdź!

Cliff Burton interesował się muzyką już od najmłodszych lat, a zainteresowanie klasycznym rockiem, country i w końcu heavy metalem pojawiło się u niego w latach nastoletnich. Gdy Cliff miał 13 lat zmarł jego brat, niedługo później zaczął on grać na basie i obiecał samemu sobie, że będzie najlepszym basistą dla swojego brata. Jeszcze będąc uczniem, Burton założył swój pierwszy zespół, EZ-Street, którego członkami byli także późniejsi gitarzysta i perkusista Faith No More, Jim Martin i Mike Bordin. Już będąc studentami Cliff i Martin założyli swój drugi zespół, Agents of Misfortune, który brał udział w licznych bitwach kapel. Nagranie z jednej z nich można obejrzeć w sieci.

Cliff Burton gra riff z "For Whom The Bell Tolls" na wczesnym nagraniu sprzed dołączenia do Metalliki! [WIDEO]

Jedna z bitew miała miejsce w 1981 roku w lokalnym Hayward Area Recreation Department i to właśnie nagranie z niej jest dostępne w sieci. Fani Burtona dokopali się do wideo, które przedstawia Agents of Misfortune w akcji. Wprawne ucho wyłapie, że Cliff już wtedy, a więc na rok przed dołączeniem do Metalliki, grał publicznie fragmenty numerów, które później trafiły na płyty zespołu. Z trwającego 12 minut wideo da się usłyszeć dźwięki, które później stały się charakterystycznym basowym solo w (Anesthesia) - Pulling Teeth.  Najbardziej elektryzująca jest jednak końcówka filmiku - od mniej więcej 11:28 słychać bardzo wyrazisty riff, który później stał się intro w klasycznym kawałku For Whom The Bell Tolls! Sprawdź ten moment na nagraniu poniżej!

Metallica - pierwsze single z każdego albumu zespołu!

Metallica - co wiesz o legendzie thrash metalu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakich latach Dave Mustaine był członkiem Metalliki?