Cat Power

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Inez & Vinoodh

Cat Power śpiewa Boba Dylana!

2023-11-13 13:19

Nagrany 5 listopada 2022 roku w słynnej londyńskiej Royal Albert Hall album "Cat Power Sings Dylan: The 1966 Royal Albert Hall Concert" pokazuje Chan Marshall oddającą hołd Bobowi Dylanowi poprzez pełne odtworzenie na żywo jego legendarnego występu w Manchester Free Trade Hall w maju 1966 roku, który z powodu błędnie opisanego bootlegu znany jest jako "Royal Albert Hall Concert" i podczas, którego w połowie Dylan zmienił gitarę akustyczną na elektryczną wywołując gniew folkowych purystów i na zawsze zmieniając bieg rock 'n' rolla.

"Cat Power Sings Dylan: The 1966 Royal Albert Hall Concert" zarówno oddaje z miłością cześć Dylanowi, który wpisał się w historię jak i wnosi oszałamiającą nową witalność do wielu jego najbardziej szanowanych i kochanych piosenek, w tym "She Belongs to Me" czy "Ballad of a Thin Man".

Po koncertach w Londynie i Sydney Opera House Cat Power uczci premierę nowego albumu w Stanach Zjednoczonych podczas trzech wyprzedanych występów na Zachodnim Wybrzeżu . "Teraz wiemy, ile braw potrzeba, by podnieść Albert Hall", napisał The Times o pierwszym występie, podczas gdy The Telegraph podsumował go jako "czyste święto" w swojej 4 na 5 gwiazdek recenzji. Sydney's Time Out chwalił "czystą transcendencję" wiosennego występu w Opera House, opisując to doświadczenie jako "nasycone głębokim i trwałym poczuciem ponadczasowości, które stało się jeszcze silniejsze dzięki czystemu wokalowi Power. Mogliśmy być gdziekolwiek, w dowolnym momencie historii, gdziekolwiek w Układzie Słonecznym... Wspaniałe". Występ w Carnegie Hall będzie nie mniej wyjątkowy, a sam Dylan nie występował w tym miejscu od 1965 roku.

Najsłynniejsze antywojenne protest songi / Eska Rock

Bardziej niż twórczość jakiegokolwiek innego autora piosenki Dylana przemówiły do mnie i zainspirowały mnie, odkąd zacząłem ich słuchać w wieku 5 lat - mówi Chan Marshall.

Bob Dylan w wyjątkowym wydaniu

Niewiele jest głosów głębiej osadzonych w ikonografii i mitologii amerykańskiego indie rocka niż głos Chan Marshall. Pod muzycznym pseudonimem Cat Power Marshall wydaje muzykę od prawie 25 lat, a jej umiejętności jako autorki tekstów, producentki, a co najważniejsze – wokalistki – z czasem zyskują coraz bardziej na znaczeniu. "Cat Power Sings Dylan: The 1966 Royal Albert Hall Concert" to najnowszy z serii albumów, na których Marshall na nowo przedstawia klasyki z American Songbook, historii rock and rolla i nie tylko po "The Covers Record" z 2000 r., "Jukebox" z 2008 r. i  "Covers" (2022 r.), z których ten ostatni został okrzyknięty przez Pitchfork  "najszerszy jak dotąd zakres jej twórczości, ilustrujący jej talent do radykalnej reinterpretacji".

Teraz Cat Power odtwarza epokowy koncert Dylana z 1966 roku - 15-piosenkowy zestaw zawierający takie klasyki jak "It's All Over Now, Baby Blue", "Mr. Tambourine Man", "Like A Rolling Stone", a także kilka kawałków z Blonde on Blonde, w tym "Just Like A Woman" - zarówno ze szczerym szacunkiem, jak i głębokim zrozumieniem delikatnej natury interpretacji piosenek. Podobnie jak w przypadku oryginalnego koncertu (i całej światowej trasy koncertowej Dylana z 1966 roku), Marshall zachowała pierwszą połowę swojego setu całkowicie w wersji akustycznej by w drugiej połowie zagrać z pomocą pełnego zespołu, w tym gitarzysty Arsuna Sorrentiego, basisty Erika Paparozziego, multiinstrumentalistów Aarona Embry'ego (harmonijka ustna, fortepian) i Jordana Summersa (organy, Wurlitzer) oraz perkusisty Josha Adamsa. We własnym wykonaniu tej historycznej nocy Marshall podchodzi do każdej piosenki z równym przekonaniem, wdziękiem, jak i namacalną troską, ostatecznie przenosząc napięcie występu Dylana na ciepłą i świetlistą radość.