Bon Jovi young

i

Autor: Materiały prasowe

Bon Jovi - wydanie deluxe debiutanckiej płyty na 40-lecie już jest!

2024-01-29 14:34

Należąca do Rock and Roll Hall of Fame grupa Bon Jovi przygotowała specjalną edycję swojej debiutanckiej płyty z okazji 40. rocznicy wydania oryginału. Wzbogacona o niepublikowane wcześniej nagrania wersja deluxe jest już dostępna na platformach streamingowych dzięki Island/UMe. Jednocześnie zespół zapowiedział wydanie materiału na limitowanym rubinowym winylu (premiera 24 marca) oraz na limitowanej kasecie magnetofonowej (5 kwietnia). Oba wydawnictwa można już zamówić w przedsprzedaży.

„Bon Jovi Deluxe Edition” to nie tylko zremasterowany oryginalny album, ale także dziewięć dodatkowych nagrań, w tym niepublikowane wcześniej studyjne i cztery rzadkie piosenki w wersjach koncertowych. John Bon Jovi współprodukował reedycję z doświadczonym inżynierem dźwięku Obiem O’Brienem, który odpowiada także za mix bonusowego materiału.

Poszerzona wersja pokazuje m.in. ewolucję piosenki „Runaway” – począwszy od oryginalnej demówki zarejestrowanej przez Jona na kasecie, przez wczesną wersję nagraną przez cały zespół, pełnoprawną alternatywną, aż po rozszerzone wykonanie pierwszego hitu grupy z wzbogaconej o drugą gitarę prowadzącą. Znajdziemy tam również wczesne wcielenie „Come Back”, w którym Jon wyśpiewuje swój pomysł na solówkę gitarową.

Koncertowe nagrania zarejestrowano podczas koncertów grupy w Tokio w 1985 r. Pierwszy raz pojawiły się one na CD przy okazji wydania „Bon Jovi: Special Edition” w 2010 r. Teraz utwory z koncertów zostały ponownie zmiksowane i po raz pierwszy pojawiły się na platformach streamingowych.

Remasteru winylowej reedycji dokonano na podstawie materiałów z taśm-matek. Całość zostanie wydana w przy użyciu najwyższej jakości materiałów. Album ozdobiono alternatywną okładką i ekskluzywną litografią z sesji fotograficznej autorstwa Rossa Halfina.

Na limitowanej kasecie znajdzie się materiał z oryginalnego albumu. W stosunku do pierwotnej wersji na tym nośniku poprawiono design poligrafii, wzbogacając wydanie o teksty i oryginalne zdjęcie zespołu z wewnętrznej okładki LP, których wcześniej brakowało amerykańskim wydaniu kasety.

Muzyka rockowa lat 80-tych - zagranica. Albumy, które dziś są legendarne

Debiut, który otworzył ścieżki

Za sprawą wydanego 24 kwietnia 1984 r. krążka „Bon Jovi” zespół dotarł do masowej publiczności, rozpoczynając swoją imponującą karierę. Płyta uzyskała status podwójnie platynowej płyty. To właśnie z niej pochodzą klasyczne „She Don’t Know Me” oraz „Runaway”. Ten drugi był pierwszym wielkim hitem zespołu i dziś ma już prawie pół miliarda odtworzeni w serwisach streamingowych.

Na przestrzeni wspaniałej, trwającej już ponad cztery dekady kariery Bon Jovi zapracowali sobie na miejsce w rockowej rodzinie królewskiej. Grupa została wprowadzona nie tylko do Rock and Roll Hall of Fame, ale także do Songwriters Hall of Fame. Zespół ma na swoim koncie ponad 130 mln sprzedanych płyt na całym świecie, bogaty katalog przebojów, tysiące koncertów zagranych w ponad 50 krajach dla ponad 35 mln widzów. Tylko w ciągu ostatniej dekady wpływy ze sprzedaży biletów na ich koncerty przekroczyły miliard dolarów.

Bon Jovi - co wiesz o legendzie rocka lat 80.? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W którym mieście został założony zespół?