Queen

i

Autor: Materiały prasowe

"Bohemian Rhapsody" Queen to plagiat?! "Nie jestem pewien, ale..."

2023-12-18 12:10

W 1975 roku zespół Queen zaprezentował światu utwór, który na zawsze zmienił oblicze muzyki. Monumentalna, ambitna kompozycja "Bohemian Rhapsody" wskazywana jest jako utwór wszech czasów, zdaje się, że nie ma osoby, która nigdy w życiu nie miała okazji go usłyszeć. Tym bardziej zaskakujące są rozważania pewnego muzyka, który w kontekście utworu wspomniał o... możliwym plagiacie!

Zespół Queen był obecny na rynku już pięć lat i miał na koncie trzy płyty, gdy ostatniego dnia października 1975 roku do rozgłośni radiowych trafił utwór z najnowszego, nadchodzącego wydawnictwa. Grupa postąpiła zupełnie inaczej, niż było to w zwyczaju i zdecydowała się wybrać na pierwszy singiel ze swojej czwartej płyty imponujący, niezwykle ambitny, a przy tym trwający dokładnie pięć minut i pięćdziesiąt pięć sekund utwór Bohemian Rhapsody. Choć mało kto wróżył kompozycji sukces, ta okazała się być czymś zupełnie przełomowym, nie tylko dla zespołu, ale dla muzyki w ogóle. Dziś Bohemian Rhapsody dość zgodnie wskazuje się jako rockowy utwór wszech czasów.

ZOBACZ TAKŻE: "Bohemian Rhapsody" to najlepszy rockowy utworów wszech czasów? Tak twierdzi znany muzyk

Queen - najlepsze występy na żywo legendarnego zespołu / Eska Rock

Plagiat?!

Autorem kompozycji jest Freddie Mercury, który w zupełnie brawurowy sposób połączył w niej klimat hard rockowego brzmienia ze stylistyką operową. Utwór ten wyróżnia się i nikt raczej nie posądzał nigdy artysty o to, że ten w swojej pracy inspirował się innym utworem.

Aż do teraz. Graham Gouldman – brytyjski kompozytor, gitarzysta i wokalista, znany przede wszystkim jako członek grupy 10cc w wywiadzie stwierdził, że nie wyklucza tego, że jedna z piosenek 10cc w jakiś sposób wpłynęła na kultową kompozycję! Muzyk co prawda unikał jak mógł wskazania wprost, że uważa, że doszło do drobnego plagiatu, powiedział jednak, że przypominający (w jego opinii) Bohemian Rhapsody utwór Une Nuit A Paris, ukazał się w marcu 1975 roku, a więc na siedem miesięcy przed wydaniem kultowej kompozycji Queen. Co ciekawe, Gouldman blisko przyjaźni się z Brianem Mayem, z którym w 2021 roku pracował nad utworem Floating In Heaven.

Nie jestem pewien co do "I’m Not in Love”, ale z pewnością „Une Nuit a Paris” było przed "Bohemian Rhapsody", ale nigdy o tym nie rozmawialiśmy. Myślę, że mogłem tego zupełnie uniknąć, ponieważ zawsze mówiłem w przeszłości, że szanuję "Bohemian Rhapsody” absolutnie i ogromnie, ale myślę, że ponieważ "Une Nuit a Paris” pojawił się pierwszy... nie powiem nic więcej- stwierdził muzyk.

Sonda
Dostrzegasz podobieństwo między tymi utworami?