Blur powraca z nowym albumem! Tak brzmi pierwszy singiel The Narcissist

i

Autor: Mike GrayLFI/Photoshot/REPORTER Blur zapowiada nowy album i wydaje singiel

Blur powraca z nowym albumem! Tak brzmi pierwszy singiel "The Narcissist"

2023-05-19 12:28

Blur to jeden z najważniejszych brytyjskich zespołów, którego szczyt popularności przypadł na lata 90. Formację uznaje się za jedną z ikon tzw. britpopu. Choć przez ostatnie ponad sześć lat grupa pozostawała w stanie uśpienia, to właśnie obserwujemy jej wielki powrót! Blur powraca nie tylko na światowe sceny, ale też z nową muzyką!

Zespół Blur został założony w 1988 roku w Londynie. Brzmieniowo grupa oscylowała początkowo wokół gitarowego popu, inspirowanego twórczością m.in. The Beatles czy The Kinks. Z czasem jednak formacja odnalazła własny, wyjątkowy klimat, przyczyniając się do rozpopularyzowania na całym świecie gatunku i kultury, znanej dziś pod nazwą britpop. Na czele Blur od samego początku stoi Damon Albarn. Szczyt popularności zespołu przypadł na lata 90., a media szczególnie mocno rozpisywały się wtedy o walce o pierwsze miejsca list przebojów między Blur a Oasis. Choć grupa oficjalnie funkcjonuje od 1988 roku, to kilkukrotnie zawieszała działalność - przerwy miały miejsce w latach 2004-2008 i od 2016 roku. Stało się jasne, że Blur powraca po sześciu latach nieobecności, gdy w ubiegłym roku formacja ogłosiła koncert na Stadionie Wembley. Od samego początku mówiło się, że ogłoszenie to jest pierwszym z całej serii, co oczywiście okazało się być prawdą - obecnie zespół ma zaplanowaną całą serię występów i to nie wszystko!

Muzyka rockowa lat 90-tych - zagranica. Kultowe krążki z tego okresu

Blur powraca z nowym albumem!

Ostatnia płyta Blur, The Magic Whip, ukazała się w 2015 roku. W czwartek 18 maja formacja ogłosiła, że jednym z elementów jej powrotu jest także wydanie nowego, dziewiątego albumu! Krążek The Ballad of Darren ukaże się 21 lipca 2023 roku. Wydawnictwo zostało wyprodukowane przez Jamesa Forda, złoży się na nie dwanaście utworów. Jako pierwszy singiel z płyty wydany został utwór The Narcissist, który opisywany jest jako "podskakiwanie dwuakordowego riffu Coxona i metronomicznego, nieco motorycznego rytmu". Posłuchaj numeru poniżej!