Björk miażdży krytyków muzycznych z lat 80-tych: Byli zaabsorbowani chłopakami od rocka, nie uważali kobiecej twórczości za sztukę

i

Autor: AKPA Björk o sytuacji kobiet w przemyśle muzycznym

Björk miażdży krytyków muzycznych z lat 80-tych: "Byli zaabsorbowani chłopakami od rocka, nie uważali kobiecej twórczości za sztukę"

2022-10-05 14:07

Björk wydała w piątek 30 września swój wyczekiwany, najnowszy album studyjny. Przy okazji promocji wydawnictwa artystka udziela wielu wywiadów, a w jednym z nich poruszyła temat pozycji i sytuacji kobiet w przemyśle muzycznym, opierając się na swoim przykładzie i postaci Kate Bush. Björk dosłownie zmiażdżyła krytyków muzycznych, którzy komentowali ich twórczość w latach 80.

Björk rozpoczęła karierę bardzo wcześnie, bo już w wieku 11 lat - w 1977 roku ukazał się jej pierwszy album (jedyny jako piosenkarki dziecięcej), zatytułowany po prostu Björk. Jako nastolatka zafascynowała się muzyką punk rockową i założyła kobiecą grupę Spit and Snot. W kolejnych latach artystka współzałożyła lub była członkinią takich formacji jak Exodus, Tappi Tíkarrass, Rokka Rokka Drum, Kukl, the Elgar Sisters, Sugarcubes. Po zakończeniu działalności ostatniego z wymienionych, artystka przeprowadziła się do Londynu z zamiarem rozpoczęcia kariery solowej. Jej pierwszy album, zatytułowany Debiut, co miało rozróżnić jej obecny etap kariery od działalności dziecięcej, ukazał się w 1993 roku i przyniósł wielki hit, zatytułowany Venus as a Boy. W kolejnych latach ukazało się kolejnych dziewięć płyt artystki, z czego ostatnia miała swoją premierę 30 września b.r. Björk od zawsze uchodzi za jedną z najciekawszych artystek na rynku, uwagę zwraca jej głos, charakterystyczny wizerunek i fakt, iż łączy ona w swojej twórczości elementy różnych dziedzin sztuki.

Björk o sytuacji kobiet w przemyśle muzycznym

Przy okazji promocji płyty Fossora artystka udzieliła wywiadu magazynowi "NME", w którym poruszyła temat pozycji i traktowania kobiet w przemyśle muzycznym, mówiąc o tym, jak wyglądała sytuacja jej i Kate Bush w latach 80. Björk wprost uderzyła w krytyków muzycznych z tamtych czasów, oskarżając ich o seksizm - artystka przypomniała, jak bardzo lekceważąco traktowana była Bush w momencie, gdy na rynku ukazywały się jej najlepsze albumy. Wokalista powiedziała, że uwaga dziennikarzy muzycznych kierowała się wówczas głównie na "chłopakach od rocka, śpiewających o cyckach, piwie i nadużywaniu heroiny".

Wywiadówka - Kasia Lins

Zawsze byłam urażona tym, jak pisano o Kate Bush, jakby była szaloną wiedźmą – albo ja byłam dla nich szaloną elfką. Jesteśmy producentkami. Wiesz, piszę wszystkie swoje partytury od 20 lat. Nie chwalę się, mówię to tylko dlatego, że ludzie wciąż chcą, żebym była naiwnym elfem. Gdybyśmy były facetami, byłybyśmy traktowane poważniej - powiedziała Björk.

Björk z nadzieją o pokoleniu Z

Artystka powiedziała, że fakt, że utwór Kate Running Up That Hill (A Deal With God) cieszy się obecnie tak dużą popularnością, to najlepszy dowód na to, że we współczesnym pokoleniu zaszły duże zmiany w podejściu do kwestii równości płci i pozycji kobiet w środowisku muzycznym, które same komponują i tworzą swoje kompozycje.