Artyści i artystki, którzy przezwyciężyli nowotwór! Ich historie inspirują i podnoszą na duchu

2023-09-14 9:20

W 2022 roku opublikowane zostały dane, dotyczące zachorowań Polek i Polaków na nowotwory złośliwe. Wskazują one wyraźnie, iż rak wciąż jest jedną z najczęstszych chorób, diagnozowanych w naszym kraju, a także drugą przyczyną zgonów. Choć diagnoza "rak" brzmi jak wyrok, nie zawsze tak właśnie jest. W świecie muzyki nie brak artystów i artystek, którzy zmagali się z różnymi rodzajami nowotworów, z walki tej wyszli jednak zwycięsko.

Rak jest chorobą szczególną, która ma swój konkretny, zmityzowany, zmetaforyzowany obraz w kulturze: postrzegany jest jako przypadłość gwałtowna, przebiegła, nagła, trudna do poskromienia, kojarząca się z bólem i cierpieniem, wręcz prowadząca do nieuniknionej śmierci. Według badań, nowotwór jest przypadłością niezwykle powszechną, zachorowalność na którą z roku na rok rośnie i która stanowi drugą przyczynę zgonów w Polsce. Jej związek z ciałem ma szczególny charakter; nowotwór, jak i stosowane przeciwko niemu leczenie, w znaczny sposób wpływają na organizm człowieka – doprowadzają do jego osłabienia, wyczerpania. Duże znaczenie ma w tym przypadku aspekt stygmatyzacji, jakiemu poddane zostaje chore na nowotwór ciało: zgodnie z nim osoba chorująca na raka charakteryzuje się określonym wyglądem – najczęściej nie ma włosów, jest niezwykle szczupła, blada, słaba, niekiedy „napuchnięta” przez stosowaną terapię i zmaga się z takimi dolegliwościami jak wymioty, wysoka temperatura czy omdlenia. W wielu przypadkach diagnoza "nowotwór" jawi się niczym wyrok - na szczęście wcześnie wykryty wcale nie musi tego oznaczać, dlatego tak ważna jest stała profilaktyka zdrowotna.

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

Artyści i artystki, którym udało się pokonać nowotwór!

W świecie muzyki wiele jest nazwisk, którym przyszło zmagać się z chorobą nowotworową. Choć nie każdy przypadek zakończył się szczęśliwie, wyzdrowieniem, to jednak jest pokażne grono artystów i artystek, którym udało się przezwyciężyć raka. Ich historie są niezwykle inspirujące i podnoszące na duchu!