Andrzej Nowak

i

Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Andrzej Nowak nie żyje. Wspominamy założyciela i gitarzystę zespołu TSA

2022-01-05 10:27

Andrzej Nowak nie żyje. To bardzo smutna informacja dla rodziny i wszystkich fanów polskiego muzyka. Kompozytor i założyciel zespołu TSA oraz Złe Psy odszedł od nas w wieku 62 lat. Przypominamy najważniejsze piosenki polskiego gitarzysty.

Nie żyje Andrzej Nowak, lider heavymetalowej grupy TSA. To wielka strata dla polskiej muzyki i przede wszystkim dla całej rodziny znanego muzyka, która 4 stycznia 2022 r. przekazała tę smutną informację. Andrzej Nowak zmarł w wieku 62 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Muzyk był uznawany przez środowisko za najważniejszego i najbardziej zasłużonego artystę w historii polskiego rocka. Dzisiaj wspominamy jednego z najlepszych gitarzystów w Polsce, przypominając sobie najważniejsze utwory TSA.

Andrzej Nowak - historia polskiego muzyka

Andrzej Nowak razem z Tomaszem Zatwarnickim w 1979 r. założył legendarną formacje TSA (Tajne Stowarzyszenie Abstynentów). Zespół został zaliczony do prekursorów heavy metalu w Polsce. Był również gitarzystą zespołu Złe Psy - zespołu, który powstał również z jego inicjatywy. Na swoim koncie ma również występy w filmach dokumentalnych (Teoria Hałasu w reżyserii Leszka Gnoińskiego). Muzyk hodował również amerykańskie pitbulteriery oraz był kolekcjonerem motocykli.

Sonda
Który utwór TSA jest Twoim ulubionym?

Najważniejsze piosenki TSA: 51

Jednym z największych przebojów i jednocześnie najważniejszą metalową balladą w historii polskiej muzyki jest utwór "51". Piosenka opowiada o narkotykach i jakie konsekwencje mogą ze sobą nieść. Tytuł nawiązuje do próby przemytu 51 kg narkotyków. Inspiracją do napisania tego utworu była śmierć przyjaciela Andrzeja Nowaka, który umarł z przedawkowania.

Najważniejsze piosenki TSA: Trzy zapałki

Kolejny wielki przebój zespołu, opowiadający historię o żołnierzach w okopach, którzy pod atakiem przeciwnika spoglądają na zdjęcia swoich bliskich. Mocna i brutalna treść, ale jednocześnie bardzo romantyczna.

Najważniejsze piosenki TSA: Heavy Metal World

W latach 80. to był hymn w polskiej muzyce rockowej. Bardzo charakterystyczna melodia, którą zna każdy fan gitarowych brzmień oraz genialny tekst, który nawiązuje do oderwania się od rzeczywistości, by zbudować swoją własną.

Wywiadówka - Jan Borysewicz