Andareda powraca po 12 latach! Nowy teledysk zespołu już dostępny!

i

Autor: Materiały prasowe Andareda - powraca po 12 latach! "Eksperyment człowiek" - nowy teledysk zespołu!

Andareda powraca po 12 latach! Nowy teledysk zespołu już dostępny!

2023-08-30 15:12

Jedna z najciekawszych polskich progresywnych grup powraca po 12 latach z nowym albumem! Już 10 września ukaże się nowy studyjnych krążek Andaredy, „Eksperyment człowiek”. Jak zapowiada sam zespół, to najdojrzalsza, a zarazem najbardziej subtelna płyta w dorobku tej śląskiej grupy.

Formacja ujawniła właśnie kolejny po utworze „Fałszywy cel” nowy teledysk, który promuje to wydawnictwo, tytułowy „Eksperyment człowiek”. Klip można zobaczyć w tym miejscu. Natomiast cały album jest już dostępny w przedsprzedaży.

O nowej płycie i Taco Hemingwayu - Riverside w Esce ROCK

"Eksperyment Człowiek" to powrót do samego początku. Próba zmierzenia się z przyczynami i celem naszego istnienia. Oczywiście można wierzyć, że jesteśmy przypadkowo powstałym zlepkiem aminokwasów, jednakże wielu z nas odczuwa potrzebę poszukiwania swojej genezy i celu swego istnienia. W tym wariancie trochę prowokacyjnie założyłem, że jesteśmy rodzajem eksperymentu, co z kolei prowadzi do poszukiwanie autora i celu, jakiemu miał służyć. Czy eksperyment się powiódł? A może wymknął się spod kontroli i sam twórca nie jest zadowolony z efektu? Pewna siła powoduje potrzebę stawiania coraz to trudniejszych pytań w indywidualnych i zbiorowych poszukiwaniach swojego pochodzenia. Chciałem, aby wokale zabrzmiały trochę tak jak u Ozzy’ego Osbourne’a. Remik doskonale zapulsował rytmicznie i rozpracował bębny, synchronizując się świetnie z nastrojem i etapami napięć w utworze. W końcowej fazie utworu postawiliśmy na hipnotyczny trans, który zapewniły pasaże gitarowe Arka. Elementy klasyki gitarowej miały spowodować nawiązanie do początku muzyki i metaforycznie być spójne z całą koncepcją. Emocjonalnie mocno przeżyliśmy ten utwór, ale na koniec byliśmy zachwyceni całością -  – wyjaśnia Piotr Skałka, wokalista i autor tekstów Andaredy.

Wielki powrót zespołu

Nad swoim najnowszym albumem zespół rozpoczął prace już 6 lat temu i na przestrzeni tego czasu członkowie grupy przetrwali niejedną burzę w swoich szeregach, a pandemia, która opanowała i sparaliżowała świat, również skutecznie opóźniła premierę krążka. Finalnie formacja dokończyła nagrania studyjne albumu w ciągu 3 letnich miesięcy tego roku pod czujnym okiem Jarosława Toifla w gliwickim MAQ Records.

Zespół swoją działalność rozpoczął w 1995 roku pod nazwą Blockheads. Formacja zadebiutowała w 2004 roku za sprawą krążka „Zmierzam”, a kolejna płyta grupy ukazała się w 2011 roku, album zatytułowany „W pobliżu rzeczywistości” został już wydany pod nazwą Andareda. Zespół działa obecnie w składzie:

  • Piotr Skałka - wokal, instrumenty klawiszowe, gitara akustyczna, autor słów,
  • Arkadiusz Jóźwik - gitary,
  • Remigiusz Szewczyk – perkusja,
  • Tomasz Pieprzny – klawisze,
  • Marcin Pęczak – bas.