Alterfest

i

Autor: Facebook/AlterFest

Festiwale w Polsce

Alterfest w Mysłowicach w tym roku się nie odbędzie. Impreza zniknie na zawsze z festiwalowej mapy Polski?

W tym roku w Mysłowicach nie odbędzie się AlterFest, czyli jeden najbardziej kameralnych letnich festiwali w naszym kraju. – Nie ma zgody ze strony miasta na wsparcie naszego wydarzenia. Dlaczego? Niestety nie poznałem powodu, więc mogę się jedynie domyślać – napisał dyrektor i pomysłodawca imprezy w mediach społecznościowych.

Alterfest w Mysłowicach w tym roku się nie odbędzie

Dawno, dawno temu (w latach 2006-2009) w Mysłowicach odbywał się OFF Festival, impreza stworzona przez Artura Rojka. Szybko jednak święto muzyki alternatywnej wyprowadziło się z miasta i przeniosło do pobliskich Katowic. Powodem była nieprzychylność lokalnych władz. Wygląda na to, że kwestie polityczne w Mysłowicach znów dały o sobie znać, ponieważ w tym roku nie odbędzie się AlterFest

To jeden najbardziej kameralnych letnich festiwali w naszym kraju, który po raz pierwszy zorganizowano w 2012 roku. Miał on za zadanie promować, szeroko rozumianą, rodzimą muzykę alternatywną. W ciągu jedenastu edycji AlterFestu w Mysłowicach zagrali m.in. Muchy, Fisz Emade Tworzywo, Oxford Drama, Król czy Trupa Trupa. 

Nie lubisz tłumów na festiwalu? Oto najlepsze rockowe i niszowe imprezy plenerowe w Polsce

Łukasz Prajer, pomysłodawca i dyrektor AlterFestu, za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że dwunasta odsłona imprezy w tym roku nie dojdzie do skutku. Zamieścił on długi wpis, w którym postanowił wszystko dokładnie wytłumaczyć. – Nie ma zgody ze strony miasta na wsparcie naszego wydarzenia. Dlaczego? Niestety nie poznałem powodu, więc mogę się jedynie domyślać – napisał Prajer. 

Przypomniał on, że środki na organizację AlterFestu pozyskiwał głównie z Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Na decyzję odnośnie budżetu AlterFestu i przyszłości festiwalu czekałem od początku roku. Brak decyzji spowodowany był przez pewien czas niepewną sytuacją budżetową miasta. Dokładnie 10 kwietnia otrzymałem od dyrektora Mysłowickiego Ośrodka Kultury, Michała Skiby, informację, że jest zielone światło dla AlterFestu i zgoda władz Miasta na finansowanie na takim samym poziomie, jak rok temu. Dzień później potwierdziliśmy termin - festiwal ze względu na późną decyzję miał się odbyć na początku września. Dokładnie 15 dni później, 25 kwietnia, dyrektor MOK poinformował mnie o tym, że nie ma zgody na AlterFest. Jasnej przyczyny nie poznałem. Nie było propozycji "spróbujmy w innym formacie", "zróbmy z mniejszym budżetem", "wróćmy za rok", zatem mogę przypuszczać, że przyczyną nie były finanse. – dodał Łukasz Prajer.

Dyrektor AlterFestu podejrzewa, że taka decyzja może mieć związek z jego udziałem w tegorocznych wyborach prezydenckich w Mysłowicach (w pierwszej turze uzyskał on zaledwie nieco ponad 4,5 proc. głosów). – Przyczyny mogę się jedynie domyślać, bo nie została ona wypowiedziana wprost, choć podczas wspomnianej rozmowy ją zasugerowano – uzupełnił we wpisie udostępnionym w mediach społecznościowych festiwalu. 

Jaka więc przyszłość czeka AlterFest? Na ten moment, jak podkreśla Prajer, opcje są dwie: albo impreza przeniesie się do innego miasta, albo zniknie kompletnie z festiwalowej mapy Polski. 

Oto TOP 10 najseksowniejszych współczesnych rockowych kawałków:

W drodze na NAJWIĘKSZY metalowy festiwal, czyli WACKEN! CZŁOWIEK Z METALU