Cień Słońca

i

Autor: Wikipedia Zespół Тінь Сонця czyli Cień Słońca

5 zespołów z Ukrainy, które warto śledzić. Rockowa energia ze wschodu

2022-12-21 16:58

Rosyjska inwazja to koszmar, który będzie na ustach wszystkich przez wiele lat, my jednak chcielibyśmy choćby na chwilę spojrzeć na Ukrainę z innej strony. Rockowa scena naszych wschodnich sąsiadów jest równie zróżnicowana i bogata jak nasza. W ramach pierwszego kroku poznajcie pięć naprawdę zróżnicowanych grup, które zdobywają fanów zarówno w samej Ukrainie jak i w innych krajach.

Rock z Ukrainy stopniowo jest odkrywany w Europie i możliwe, że znacie dobrze opisane przez nas zespoły, a jedynie nie wiedzieliście skąd pochodzą. Wiele artystek i artystów obecnie walczy na froncie, tym bardziej nie powinniśmy zapominać o ich twórczości trzymając kciuki za ich szczęśliwy powrót do domów i sal koncertowych.

Święta na rockowo! | Dobrze Rockuje #4

Jinjer

Progresywny metalowy kwartet, który na scenie prowadzi charyzmatyczna wokalistka Tetiana Szmajluk. Grupa została doceniona w całej Europie, często gości na festiwalach. W 2022 roku wystąpili na Pol'and'Rock Festival.

Okean Elzy

Lwowski zespół rockowy, łagodniejsze oblicze ukraińskiego rocka. Grupa angażowała się we wsparcie dla Euromajdanu w 2014. Były to protesty na terenie całego kraju w związku z odmową podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską przez ówczesnego prezydenta kraju, Wiktora Janukowycza. W 2023 ruszają w trasę, podczas której będą zbierać środki na odbudowę swojego kraju.

Gorgisheli

Zespół łączący w sobie wpływy kultury ukraińskiej i gruzińskiej. Śpiewają zarówno po ukraińsku jak i gruzińsku.

Haydamaky

Kozacki rock – to najlepiej określa muzykę i image tej kapeli. Często gościli w Polsce i mają u nas swoich wiernych fanów.

Tin Sontsia

Połączenie rocka i silnych wpływów muzyki ludowej. Połączenie gitary elektrycznej, basu, skrzypiec, perkusji i bandury działa doskonale.