100 debiutanckich albumów wszech czasów według Rolling Stone. Rockowe akcenty zdominowały pierwszą dziesiątkę!

i

Autor: Screen z YouTube/Jimi Hendrix, Dale Gribble, Pearl Jam Najlepsze debiutanckie albumy w historii

100 debiutanckich albumów wszech czasów według "Rolling Stone". Rockowe akcenty zdominowały pierwszą dziesiątkę!

2022-07-04 14:50

Legendarny magazyn “Rolling Stone” słynie z publikowania licznych list, dotyczących różnych najlepszych rzeczy, jakie mają miejsce w muzyce. Zestawienie 500 albumów wszech czasów jest już kultowe, ale nie pozostaje obojętne na zmiany w muzyce, tak jak inne listy. Tym razem przyszła kolej na ranking 100 debiutanckich albumów wszech czasów, który pierwotnie ukazał się w 2013 roku. Na na najnowszej wersji listy nie zabrakło rockowych akcentów, które wręcz zdominowały Top 10 - sprawdźcie!

Debiutancka płyta bardzo często może - ale nie musi - zadecydować o dalszej przyszłości i drodze kariery danego artysty czy zespołu. Bywa tak, że pierwszy projekt muzyczny przechodzi bez echa, a sukces komercyjny i artystyczny przychodzi dopiero z kolejnymi wydawnictwami. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to już debiut rozsławia artystę czy zespół i w sposób znaczący wpływa na dalszą historię muzyki. 

Co tam w środku gra? Nirvana

100 debiutanckich albumów wszechczasów według "Rolling Stone"

Uwagę na debiutanckie albumy muzyków postanowił zwrócić legendarny magazyn “Rolling Stone”. Po raz pierwszy zestawienie 100 debiutanckich albumów wszech czasów ukazało się w 2013 roku. Wtedy na pierwszym miejscu listy znalazł się album Licensed to Ill grupy Beastie Boys, w rankingu nie zabrakło także debiutów takich sław jak The Jimi Hendrix Experience, U2, Led Zeppelin, Rage Against the Machine, Daft Punk, The Doors czy The Who. Od tamtej pory upłynęło jednak dziewięć lat, na rynku ukazało się bardzo dużo cenionych przez krytykę i słuchaczy debiutów. Nic więc dziwnego, że ukazała się nowa edycja rankingu.

Kto wydał najlepsze debiutanckie albumy w historii? Nie zabrakło rockowych akcentów!

Nowa, zaktualizowana wersja listy ukazała się dokładnie 1 lipca. Tak jak w przypadku poprzedniej, nie zabrakło na niej wielu rockowych akcentów. Na dalszych miejscach zestawienia znalazły się debiutanckie albumy m.in. Nirvany, Metalliki, Pink Floyd, Pearl Jam, Black Sabbath, Oasis, Elvisa Presleya, Leonarda Cohena, Led Zeppelin, Van Halen, The Pretenders, The Sex Pistols, The Beatles, Joy Division, czy R.E.M. Mocniejsze brzmienia zdecydowanie zdominowały też pierwszą dziesiątkę.

Top 10 listy 100 debiutanckich albumów wszechczasów według "Rolling Stone"

  • Liz Phair, Exile in Guyville (1993)
  • The Clash, The Clash (1979)
  • Guns N' Roses, Appetite for Destruction (1987)
  • Billie Eilish, When We All Fall Asleep, Where Do We Go? (2019)
  • The Jimi Hendrix Experience, Are You Experienced (1967)
  • Patti Smith, Horses (1975)
  • Wu-Tang Clan, Enter the Wu-Tang (36 Chambers) (1993)
  • The Velvet Underground, The Velvet Underground and Nico (1967)
  • The Notorious B.I.G., Ready to Die (1994)
  • Ramones, Ramones (1976)