Zestawienie

10 zespołów z polskiej zimnej fali. Kopalnia świetnej muzyki, którą warto poznać

2024-06-02 15:08

W latach 80-tych XX wieku zjawisko nazwane New Wave, czyli nowa fala, wywołało w rocku prawdziwą rewolucję. Pod ty szyldem zmieściły się zarówno grupy punkowe jak i te, które oderwały się od brudnej trzyakordowej konwencji i zaczęły eksperymentować. Nurt ten miał wiele podgatunków, a wśród nich "cold wave", nazywany nad Wisłą zimną falą. Bez niej nie byłoby dziś muzyki gotyckiej i wielu odmian metalu.

Polskie zespoły zimnej fali TOP 10

Muzyka alternatywna z reguły najlepiej oddaje niepokoje targające niepokorną częścią społeczeństwa w danej dekadzie. Punk rock towarzyszył wkurzonej na reformy Margaret Thatcher klasie robotniczej, reagge i ska były związane z imigrantami z Jamajki oraz zmęczonymi polityką skinheadami, psychodeliczny rock i folk hippisów był bronią przeciw wojnie i ideałom pokoleń wojennych, które nie przystawały do ich potrzeb. Hip-hop początku drugiego millenium pokazał prawdziwe oblicze miast, zrzucił z tronu zmurszałego i osiadłego na laurach rocka.

ZOBACZ TAKŻE: Magia, miecz i muzyka. 10 teledysków heavy metalowych z lat 80-tych, których nie da się zapomnieć

W tym wielkim kalejdoskopie muzycznych nurtów nowa fala sytuuje się wszędzie tam, gdzie ponad miastami majaczą fabryczne kominy, gdzie niebo szczelnie pokrywają chmury, tak deszczowe jak i te powstałe w wyniku działalności człowieka. Wszechogarniający brutalizm, betonowa alienacja, szarość i powtarzalność żyć, działań, perspektyw potrafiła być naprawdę dojmująca. Słychać ją w motorycznych, czasem wręcz monotonnych rytmach, w molowych tonacjach, w beznamiętnych głosach. Zimna fala to natomiast odłam, który z jednej strony flirtował z delikatnością i wrażliwością new romantic, a z drugiej miał mroczne, gotyckie oblicze. Chłód i surowość kompozycji, posępna atmosfera rodem z niemego kina grozy, przestrzenne klawisze i gitary skontrastowane z prawie mechaniczną sekcją rytmiczną. Często zamiast żywych bębniarzy stosowano tu automaty perkusyjne. Całość tworzy charakterystyczny chłód muzyki, który będzie domeną między innymi Siouxsie and The Banshees, The Cure, Bauhaus oraz The Sisters of Mercy. Poznajcie jego polską stronę.

Mellina - Marek Piekarczyk: moja pierwsza miłość zdradzała mnie ze wszystkimi kumplami