10 wykonawców złotej ery glam rocka. Nie tylko David Bowie

2024-01-20 10:55

Cekiny, obcisłe stroje, buty na potężnych platformach, natapirowane włosy we wszystkich kolorach i oczywiście ostry makijaż – to atrybuty, które charakteryzowały wszystkich wykonawców brytyjskiego nurtu glam rock. Nawet jeśli po wielu dekadach wydaje się trącić myszką, nie można przecenić jego wpływu na wielu późniejszych artystów. Czym był i kogo inspirował?

W XXI wieku rock już dawno przestał szokować i nawet najbardziej ekstremalne gatunki muzyczne mają kłopot z wywołaniem u widzów niepokoju. Te zresztą, które najbardziej się starają najczęściej kończą jako przedmiot dowcipów, bo ileż przecież można się nadymać i silić na bycie kontrowersyjnym.

Tymczasem w latach 70-tych XX wieku brytyjska muzyka weszła w ciekawą fazę. Pojawili się w niej prawdziwi kosmici: przebierańcy, dziwacy, kolorowe ptaki w strojach, które mogłyby zawstydzić trupę cyrkową. Grali melodyjnego rocka, który wyrastał z psychodelicznych lat 60-tych, ale był znacznie bardziej przebojowy, a do tego prostszy od odjechanych art rockowych eksperymentów przełomu dekad. Nadawał się do radia, na singiel, sprawdzał się na imprezie, a grające go gwiazdy wyglądały jak postaci z komiksów.

Pozostało po nich wiele świetnych przebojów i kilka okropnych skandali, a muzycznie inspirowali zarówno późniejszy glam metal w USA, brytyjską nową falę heavy metalu oraz new romantic. Zacznijcie od naszej dziesiątki, by poczuć klimat glam rocka!

Iron Maiden - 5 ciekawostek o albumie "The Number of the Beast" | Jak dziś rockuje?