10 utworów, których teksty dziś brzmią... DZIWNIE! Obecnie słucha się ich zupełnie inaczej

2023-11-29 13:36

Nie każdy słuchając danych piosenek zwraca uwagę na ich tekst, tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z kawałkami, śpiewanymi w obcym języku. Okazuje się jednak, że jest to błędne podejście, gdyż może sprawić, że przeoczymy naprawdę nieodpowiednie treści, które pojawiają się w różnych kawałkach. Zebraliśmy dla Was 10 numerów, których teksty, słuchane dziś, brzmią naprawdę... dziwnie!

Wiele osób, słuchając muzyki, konkretnej piosenki, zupełnie nie zwraca uwagi na jej tekst. Zazwyczaj słuchacz skupia się na melodii, rytmie, gdyż to one, w największym stopniu decydują o tym, czy dana kompozycja zapadnie odbiorcy w pamięć, czy nie. Pomijanie warstwy lirycznej kawałków jest jednak błędnym podejściem - wielu artystów to także świetni tekściarze, którzy w swoim piosenkach starają się przekazać ważne i wartościowe treści, tworząc ponadczasowe hymny, niekiedy pełnoprawne opowieści, które w niczym nie ustępują analizowanym na lekcjach języka polskiego wierszom poetów, uznawanych za tych najważniejszych. Wystarczy tu wspomnieć chociażby Boba Dylana, który za swoją twórczość został nagrodzony literacką Nagrodą Nobla, co na świecie zostało odebrane jako wybór nietypowy, ale zdecydowanie słuszny.

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Kawałki, których teksty dziś brzmią zupełnie inaczej

Różnie jednak z tymi tekstami bywa. Na rynku muzycznym nietrudno o przykłady, które wyraźnie pokazują, że, po pierwsze, nie każdy ma talent do pisania tekstów, po drugie, czasem warto dać swoją twórczość do przeczytania komuś innemu, by ten wskazał, jakie ma wobec niej odczucia. Zebraliśmy dla Was dziesięć, polskich i zagranicznych numerów, których teksty, słuchane dziś, brzmią naprawdę... DZIWNIE! Znajdziesz je w galerii na samej górze artykułu!