10 najlepszych utworów Alice’a Cooper’a!

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER To nieśmiertelne klasyki!

10 najlepszych utworów Alice’a Cooper’a! To nieśmiertelne klasyki!

2023-02-03 14:05

Alice Cooper to postać, którą zna każdy fan muzyki, niekoniecznie rockowej. Artysta jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci ze świata ciężkich brzmień i wciąż pozostaje na szczycie i pracuje nad nowymi projektami. W ciągu liczącej prawie sześćdziesiąt lat kariery Alice wylansował wiele nieśmiertelnych przebojów - sprawdź dziesięć najlepszych!

Alice Cooper urodził się 4 lutego 1948 roku jako Vincent Damon Furnier. Jako dziecko przeszedł liczne choroby, udało mu się jednak wyjść z nich zwycięsko, a jako uczeń liceum zaczął rozmyślać o tym, by zostać osobą, która "będzie sprzedawać miliony płyt na całym świecie". Jako 16-latek zebrał grupę znajomych do udziału w konkursie talentów. Chłopaki przebrali się, by przypominać Beatlesów i wykonali kilka covero-parodii ich przebojów. Publiczności tak spodobał się występ, iż ogłoszono ich zwycięzcami. Kapela, początkowo znana jako Earwigs, zmieniła w końcu nazwę na Spiders, a jeszcze później na Nazz. W końcu formacja przeniosła się do Los Angeles, gdzie grała sporo koncertów. W 1968 roku członkowie zdecydowali się zmienić nazwę grupy na Alice Cooper. Pierwszy album formacji, Pretties for You, ukazał się rok później. Zespół istniał do 1975 roku i zdążył wydać w sumie siedem albumów.

Alice Cooper - kariera solowa

Furnier postanowił rozpocząć karierę solową, chciał jednak występować pod nazwą macierzystej formacji. W tym celu oficjalnie zmienił imię i nazwisko na przyjęty pseudonim. W 1975 roku ukazał się debiutancki solowy album Coopera, zatytułowany Welcome to My NightmareWydawnictwo wzbudziło zainteresowanie odbiorców, tak jak kolejne, wydane w latach 70. Początek kolejnej dekady okazał się być momentem znacznego spadku popularności artysty. Powrócił on jednak w 1989 roku rewelacyjnym Thrash, z którego pochodzi jeden z największych przebojów mistrza shock rocka - Poison. W ciągu prawie sześćdziesięciu lat kariery, Alice Cooper wydał w sumie dwadzieścia jeden płyt solowych i nie ukrywa, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Ogromną popularnością wciąż cieszą się koncerty artysty, które łączą w sobie elementy muzycznego widowiska, teatralnego spektaklu i makabrycznego performansu, na którym nie brak klimatu horrorów, grozy, mrożących krew w żyłach pokazów. 

Przedstawiciele shock rocka! Oni uczynili z koncertów pełne grozy widowiska!

Najpopularniejsze utwory Alice Coopera!

Muzyk ma na swoim koncie niezliczoną ilość genialnych przebojów. My zdecydowaliśmy się wybrać dziesięć tych najbardziej charakterystycznych, które zdefiniowały całą jego karierę. Sprawdź je w galerii!