Zmiany w wypłatach za grudzień! Już w styczniu INNE wypłaty na rękę

i

Autor: piviso

Zmiany w wypłatach za grudzień! Już w styczniu INNE wypłaty na rękę

2022-01-03 9:35

Zmiany w wypłatach za grudzień odczują ci, których pensje są wypłacane w pierwszych dziesięciu dniach kolejnego miesiąca. Od nowego roku obowiązuje Polski Ład, co wpływa na wysokość wynagrodzenia za ostatni miesiąc poprzedniego roku. Czy Polacy dostaną mniejsze wypłaty, a może zmiany będą na korzyść?

Wiele polskich firm wypłaca wynagrodzenia swoim pracownikom w pierwszych dziesięciu dniach następnego miesiąca. To właśnie ci przedsiębiorcy będą mieli problem z rozliczeniem ostatnich wypłat. Niektórzy zdecydowali się przyśpieszyć pensje i przelać je na konta pracowników jeszcze w grudniu. Zmiany Polskiego Ładu, które zaczęły obowiązywać wraz z nadejściem 2022 roku mogą sprawić problemy w wypłacaniu pensji za grudzień. Z pewnością zmieni się ich wysokość. Czy Polacy zyskają już na początku stycznia, czy jednak stracą?

CZYTAJ TAKŻE: Taryfikator mandatów 2022: Tyle zapłacimy za przekroczenie prędkości [WIDEŁKI]

Zmiany w wypłatach za grudzień! Już w styczniu INNE wypłaty „na rękę”

Jak podaje „Rzeczpospolita” pensje za ostatni miesiąc 2021 roku wypłacane w styczniu muszą być zrealizowane na nowych zasadach.

- Firmy, które wypłacają wynagrodzenia za grudzień na początku stycznia, a jest to większość, muszą całkowicie zmienić zasady ich opodatkowania i oskładkowania. Od Nowego Roku obowiązywać będzie nowa kwota zmniejszająca podatek, skomplikowane wzory na ulgę dla klasy średniej, nie da się już odliczyć od PIT składki zdrowotnej. Pracownicy dostaną więc inne kwoty na rękę – tłumaczył dla „Rz” Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej.

Zmiany w wypłatach za grudzień! Kto zyska, kto straci?

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład zwiększą wynagrodzenie tym, którzy zarabiają najmniej i nieco wyżej niż najniższa krajowa. Stracą za to ci, którzy zarabiają ponad 10 tysięcy złotych.

Pracownik, który ma pensję w wysokości od 2 do 5 tysięcy brutto zyska już w styczniu. Największą różnicę zauważą ci, którzy zarabiają 3 tysiące brutto, będzie to 153 zł. Za to pracownicy, którzy zarabiają 4 tysiące brutto dostaną o 114 złotych więcej.

Tradycyjna Noworoczna kąpiel morsów
Źródło: Zmiany w wypłatach za grudzień! Już w styczniu INNE wynagrodzenie na rękę