Zioła wokół nas. Czy moda na zielarstwo znów wraca do łask?

i

Autor: Materiały prasowe Drogowskazy o ziołach

Zioła wokół nas. Czy moda na zielarstwo znów wraca do łask?

2022-07-24 16:44

Zielarstwo, medycyna naturalna, wiedźmy, obszary wiejskie i czary. Wokół tematu ziół narosło wiele mitów i legend, jednak ich moc jest znana i doceniana już od setek lat. Choć w pewnym momencie społeczeństwo przestało zwracać uwagę na dobrodziejstwa natury, to zdaje się, że obecnie moda na zielarstwo znów wraca do łask. Jak z tym jest? Jakie zioła rosną wokół nas i jak je można wykorzystać, zwłaszcza w codziennym gotowaniu? Na najnowszy odcinek Drogowskazów zaprasza Aleksandra Galant!

Wrotycz, krwawnik, bylica... Choć dziś te nazwy brzmią obco, są to zioła, które rosną wokół nas i które mijamy każdego dnia. Co więcej, zioła przez lata były wykorzystywane w kuchni (na Podlasiu do dziś można spróbować zupy z pokrzywy), stanowiły też podstawę domowych apteczek naszych babć. Tymczasem dziś, wiedza o właściwościach ziół praktycznie zanikła - zwłaszcza, że ich rozpoznawanie i odpowiedzialne stosowanie, wymaga pewnego przygotowania. 

Drogowskazy o... ziołach wokół nas

O przywrócenie wiedzy o ziołach, zabiega Anna Wasilewska, zielarka i fitoterapeutka po SGGW. Zwraca uwagę, że na wartościowe rośliny można natknąć się nawet w drodze do pracy, a dodanie ich do codziennego menu nie jest żadnym wysiłkiem. Poleca napar z malin i rozmarynu, koktajle, które przygotowuje jako sokowirówka, czy... sałatkę z młodymi liśćmi brzozy. W Drogowskazach rozmawiamy o tym dlaczego wiedza o ziołach zanikła, gdzie ich szukać, jak przygotowywać, a także o tym, dlaczego związała swoje życie z zielarstwem. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.

Listen to "O ziołach wokół nas" on Spreaker.