Drzewa na mapie Korzeni Miasta

i

Autor: Ewa Sas

Za pomocą zdjęć z lotu ptaka sięgają do korzeni Warszawy

2021-07-28 23:15

Muzeum Powstania Warszawskiego pozyskało blisko 2000 zdjęć lotniczych Warszawy wykonanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Fotografie te w większości były dotąd niepublikowane. Od dzisiaj możecie zobaczyć cały zbiór na stronie korzeniemiasta.pl

Dwa tysiące nowych zdjęć Warszawy z lotu ptaka! Tak wyglądała stolica po Powstaniu Warszawskim

Nie zrozumiemy miasta bez poznania jego korzeni

Zdjęcia prezentowane na stronie projektu "Korzenie Miasta" pokazują Warszawę z różnych okresów okupacji: sprzed Powstania Warszawskiego, z okresu walk i doszczętnie zburzoną stolicę po zakończeniu starć. Fotografie te są bezcennym źródłem informacji o Warszawie. Uważny obserwator dostrzeże na nich zarówno obiekty i warstwy miasta, które przetrwały działania wojenne, jak i te, które przeminęły. Obok widocznych już na pierwszy rzut oka ulic i budynków odnaleźć można mniej rzucające się w oczy barykady, tramwaje, pojazdy czy drzewa.

- My dajemy państwu pierwszy raz narzędzie, które pozwala spojrzeć na zdjęcia w czasie. Cofnąć się, spojrzeć na to samo miejsce w pięciu miejscach czasowych: jak wyglądało przed powstaniem, jak w trakcie powstania, czy przetrwało powstanie i zostało zniszczone dopiero przez Niemców - mówi Jan Radziukiewicz, koordynator projektu "Korzenie Miasta".

Projekt "Korzenie Miasta" to baza zdjęć oraz cyfrowe narzędzia umożliwiające opracowywanie i wspólne odsłanianie nowych warstw mapy powstańczej Warszawy. Do odkrywania korzeni miasta zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać historię i przedłużyć życie dawnej stolicy.

Pierwsza warstwa: drzewa

Baza udostępnionych fotografii i liczba elementów, które można odnaleźć na zdjęciach, jest tak pokaźna, że zespół Muzeum Powstania Warszawskiego potrzebuje pomocy w poszukiwaniu i uzupełnianiu warstw mapy powstańczej Warszawy.

Pierwszą warstwę naszej mapy zaproponowali sami Powstańcy – jak słusznie zauważyli, świadkami wojennych wydarzeń były m.in. drzewa. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, liczne drzewa, które rosną do dziś w Warszawie, pamiętają przedwojenną stolicę, a później lata okupacji i ciężkie walki z okresu Powstania Warszawskiego.

- Te drzewa, w którymś momencie też kończą swoje życie. My chcemy je zachować na zawsze, chcemy podkreślić, że one zachowały w swojej pamięci, w swoich korzeniach prawdziwą historię Warszawy - mówi Jan Radziukiewicz.

Kolejne warstwy są już w planach. To między innymi tramwaje. Wszystkie gdzieś zmierzały 1 sierpnia, gdy o godzinie 17:00 zamarł cały ruch w mieście.

- Chcemy znaleźć i oznaczyć wszystkie tramwaje, czyli komunikację miejską, która jest uchwycona na tych zdjęciach. Chcemy oznaczyć barykady, dokumentując powstańcze walki. Może uda się na niektórych zdjęciach znaleźć pojazdy pancerne, które zdobyli powstańcy - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Korzenie Miasta" to projekt, który wciąż się rozwija i do którego każdy może dołożyć swoją cegiełkę, jeśli tylko ma pomysł na przeanalizowanie kolejnych warstw zdjęć lotniczych. Stosowny formularz znaleźć można na stronie https://korzeniemiasta.pl/

QUIZ. 77 rocznica Powstania Warszawskiego. Przekrojowy test wiedzy o bohaterach

Pytanie 1 z 20
O której godzinie wybuchło Powstanie Warszawskie?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Za pomocą zdjęć z lotu ptaka sięgają do korzeni Warszawy